telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2011 > Armatura i Rurociągi 1/2011
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Klapy odcinające w komunalnej gospodarce wodnej

Peter Oppinger

Od ponad 50 lat produkowane są różnie skonstruowane przepustnice odcinające, które na całym świecie sprawdzają się w niezliczonych zastosowaniach. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj gospodarkę wodną bez tego rodzaju armatury. Wszędzie tam, gdzie woda jest gromadzona, transportowana, uzdatniana i dystrybuowana przepustnice odcinające odgrywają ważną rolę. Najistotniejsze w tych zastosowaniach są ich wytrzymałość i zdolność do funkcjonowania utrzymane przez dziesięciolecia.
Armatura wykorzystywana w gospodarce wodnej musi sprostać ogromnym obciążeniom: wysokie ciśnienie wody, duża prędkość przepływu, ekstremalna temperatura i warunki pogodowe. Niezależnie od tego, czy armatura ma kontakt z klimatem tropikalnym czy pustynnym, materiał musi wytrzymać, ponieważ wymiana armatury o wadze często wielu ton, zamontowanej na przykład w dużych rurociągach zasilających, jest bardzo kosztowna. Armatura firmy VAG pomaga we wspomnianych zadaniach precyzyjnie sterować niezbędnymi, skomplikowanymi technologicznie instalacjami i dzięki automatyzacji zwiększać ich wydajność.

 

Zawór regulacyjny dwustopniowy typu ZRDZ DN 150

 

Armatura regulacyjna stosowana jest w energetycznych instalacjach rurociągowych wówczas, gdy zachodzi konieczność regulacji ciśnienia lub ilości przepływającego medium.

 

Funkcjonowanie i przydatność termicznych odwadniaczy
w zastosowaniach SIP

Alexander Hofmann

Wybór optymalnego odwadniacza odgrywa ważną rolę w przypadku czyszczenia i sterylizacji rurociągów, armatury, zbiorników i reaktorów w przemyśle farmaceutycznym i biochemicznym. Należy jednak rozróżnić, czy sterylizacji będą poddawane rurociągi i armatura, czy też zbiorniki i reaktory, ponieważ ilość skroplin zależy od wielkości systemu. W zadaniu odprowadzania skroplin z powodzeniem sprawdza się odwadniacz membranowy. Ze względu na małą powierzchnię własną regulatora jest on w stanie bardzo szybko reagować na szybkie zmiany temperatury lub stanów roboczych. Ponieważ regulator odwadniacza pozbawiony jest niemal szczeliny, powierzchnia narażona na gromadzenie się osadów i zanieczyszczeń jest niewielka. Jeżeli spełni się warunek prawidłowego doboru i zwymiarowania, sterylizacja będzie przebiegać bezpiecznie i bez problemów.

Optymalne operowanie materiałem stałym za pomocą zaworu z kulą segmentową

Ralf Dedeken

Wszędzie tam, gdzie do stałych mediów dodaje się domieszkę katalizatorów lub media ulegające żywiczeniu bądź zbrylaniu muszą być pakowane, dekantowane lub ekstrahowane, konstrukcja zastosowanej armatury wpływa na jakość operowania materiałem stałym. W powyższych sytuacjach zawór z kulą segmentową ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych zaworów kulowych z pełną kulą:
- mniejsze zapotrzebowanie na przestrzeń, mniejszy ciężar i koszty,
- zminimalizowanie obszarów martwych i lepszy przepływ materiału,
- zmniejszenie wymaganego momentu napędowego.

Konstrukcja z kulą segmentową gwarantuje ponadto długotrwałą i bezawaryjną eksploatację. Przedstawiony w artykule nowatorski zawór z kulą segmentową dysponuje aktywnym systemem uszczelnienia. Wobec tego przeznaczony jest on zwłaszcza do pracy w warunkach małej różnicy ciśnienia i zmiennego kierunku działania ciśnienia.

Rosnące znaczenie komunikacji przemysłowej.
Nowe możliwości systemów i komponentów oraz stojące przed nimi wyzwania

Gunther Kegel

W technologii procesowej dane przepływają pionowo z poziomu obiektowego do systemu sterowania procesem, a także horyzontalnie, w obrębie poszczególnych poziomów technologii procesowej oraz sąsiadujących faz cyklu życia. Otwarte, skalowalne systemy architektur wymagają standaryzowanych struktur komunikacyjnych, które w ciągu ostatnich dziesięcioleci dostosowały się do rosnących wymagań komunikacji w automatyce instalacji procesowych. Również technologicznie spokrewnione systemy i rozwiązania z innych obszarów zastosowań wpłynęły na komunikację w technologii procesowej. W nieodległej przyszłości w automatyzacji procesów mogą zagościć także rozwiązania „ethernetowe” oraz komunikacja bezprzewodowa zapożyczone z innych dziedzin.
W niniejszym artykule przedstawiona została historia obecnych standardów i topologii komunikacyjnych oraz podjęto próbę oceny nowych technologii. Szczególną uwagę poświęcono warstwie fizycznej, czyli infrastrukturze komunikacyjnej.

Przejrzystość instalacji coraz bardziej znacząca dla przemysłu i zastosowań instalatorskich

Thomas Hilbig

Moduł internetowy Trovis 5590 (nazwa handlowa Web-Modul) firmy Samson jest serwerem WWW, który pełniąc funkcję master w sieci Modbus umożliwia wymianę danych za pośrednictwem protokołu Modbus-RTU z regulatorami przystosowanymi do komunikacji oraz wizualizację ich pracy z wykorzystaniem protokołu TCP/IP. Dzięki temu możliwa staje się wizualizacja pracy instalacji z poziomu dowolnego komputera. Większe przedsiębiorstwa ciepłownicze coraz częściej stawiają na tę technologię, podobnie jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które za pomocą urządzeń Web-Modul włączają regulatory pogodowe do sieci globalnej.

 

Festo – partner w automatyzacji procesów przemysłowych

Inżynieria procesów, w odróżnieniu od innych branż, jest źródłem licznych trudnych wyzwań technicznych. Dla zróżnicowanych systemów produkcyjnych, wymagających najwyższej ostrożności (ze względu na obsługę instalacji z płynami i innymi produktami palnymi czy wybuchowymi), firma Festo proponuje indywidualnie przygotowane koncepcje automatyzacji na bazie pneumatyki.

Czy bezprzewodowe przesyłanie danych wypełnia obietnice?
Praktyczny test WirelessHART

Lucas Tscherter

W wielu zastosowaniach przemysłowych układanie przewodów komunikacyjnych w ogóle nie jest wykonalne lub wiąże się z nieopłacalnymi nakładami. Typowym przykładem dla takiej sytuacji jest nadzorowanie zbiorników, np. służących do składowania surowej ropy naftowej. W tym wypadku dane muszą być przekazywane na duże odległości. Dodatkowo w otoczeniu zbiornika grunt jest specjalnie przygotowywany, z dużym nakładem pracy, by w razie wycieku uniknąć przesiąkania ropy do wód gruntowych. Prace ziemne są zatem z dwóch powodów uciążliwe i drogie. Z tego względu poszukuje się rozwiązań radiowych. W powyższych warunkach idealne wydaje się zastosowanie standardu WirelessHART.
W artykule opisano wykorzystanie tej jeszcze bardzo młodej techniki w projekcie pilotażowym oraz jej integrację z systemem sterowania procesem.

 

Autostrada komunikacyjna w kanale ściekowym

Leopold Scheuble

Poważnym utrudnieniem w rozbudowie komunikacji szerokopasmowej jest bardzo często wysoki koszt budowy linii pod ziemią. Jednocześnie pod naszymi stopami znajduje się rozległy system pustych przewodów rurowych, kanalizacja, które tylko czekają na wykorzystanie do prowadzenia sieci szerokopasmowych. Światłowody można bowiem instalować w sieci kanalizacyjnej szybko, niezawodnie i z pominięciem robót ziemnych, które są niezwykle uciążliwe w gęsto zamieszkanych obszarach miejskich. Na przykładzie budowy sieci szerokopasmowej w Wiedniu przedstawiono, jak funkcjonuje takie rozwiązanie oraz jak sprawnie można zrealizować strukturę sieci, która obejmuje szkielet, sieć dostępową oraz sieć wykorzystującą medium optyczne (FTTX).

 

Ochrona przeciwwybuchowa w technice próżniowej

Jürgen Dirscherl

Ochrona przeciwwybuchowa w instalacjach próżniowych obejmuje oprócz właściwego procesu cały towarzyszący obszar, począwszy od wytwarzania, przez udostępnianie, aż po pomiar próżni. Obowiązek oceny ryzyka wybuchu spoczywa wprawdzie na operatorze, jednak nierzadko musi on polegać na know-how i liczyć na wsparcie producenta urządzeń. Podczas analizy instalacji próżniowych należy rozgraniczyć obszar wewnętrzny i zewnętrzny. W wytwarzaniu próżni sprawdzają się membranowe pompy chemiczne zgodne z dyrektywą ATEX. Pomiar próżni w strefie Ex odbywa się z powodzeniem przy użyciu miernika próżni z membraną ceramiczną. Natomiast próżnię najlepiej doprowadzać za pomocą antystatycznych węży z PTFE.

Czy każde uszczelnienie grafitowe może pracować w wysokich temperaturach?

Marco Schildknecht

Zastosowanie uszczelnień płaskich z czystego grafitu ekspandowanego w zakresie wysokich temperatur sięgających 550°C jest to dziś aktualny „stan techniki”. Jednak z analizy zagadnienia wynika, że nie należy bezgranicznie ufać obecności grafitu wytrzymałego na działanie wysokiej temperatury. Nie zostały nawet stworzone odpowiednie standardowe metody kontrolne, które pozwoliłyby badać ważne zjawisko, jakim jest utlenianie się grafitu.