telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2011 > Armatura i Rurociągi 3/2011
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x

Rozwiązania zapewniające odporność zaworów na uderzenia ciśnienia

Erhard Stork

Dokończenie artykułu z zeszytu 2/2011

Wymagania stawiane zaworom regulacyjnym w nowoczesnych elektrowniach węglowych

Peter Krebs, Udo Kurzhöfer, Christian Dietz

W artykule przedstawiono obecny stan techniki w zakresie zaworów redukcyjno-schładzających, które dziś są stosowane w elektrowniach węglowych najnowszej generacji.
Na przykładzie wybranych zagadnień opisano urządzenia i wykazano konieczność stosowania konstrukcji zoptymalizowanej pod względem funkcjonalności i obciążalności.

Precyzyjna regulacja ciśnienia i przepływu w instalacjach zaopatrzenia w wodę przy pomocy zaworów z tłokiem pierścieniowym

Peter Oppinger

Zawory z tłokiem pierścieniowym są szczególnymi zaworami regulacyjnymi, konstruowanymi specjalnie dla potrzeb gospodarki wodnej. W przeciwieństwie do zasuw i przepustnic, które pełnią w systemie rurociągowym funkcje czysto zaporowe, zawory z tłokiem pierścieniowym spełniają specjalne wymagania pracy regulacyjnej. Zawory z tłokiem pierścieniowym znajdują zastosowanie przeważnie tam, gdzie wymagane jest dokładne regulowanie czy utrzymywanie natężenia przepływu lub ciśnienia.

Mniejsze, lżejsze i bardziej uniwersalne – gruntownie zmodernizowane dwutłokowe siłowniki wahliwe

Robert Meyer

W sterowaniu zautomatyzowanej armatury w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym już od początku lat 70. stosuje się pneumatyczne dwutłokowe siłowniki wahliwe. Dotychczas nie przechodziły one niemal żadnych modyfikacji technicznych. W artykule przedstawiono nową generację dwutłokowych siłowników wahliwych, które wprowadzają rewolucyjne zmiany w sterowaniu przepustnicami, zaworami kulowymi i kurkowymi. Opatentowana niedawno nowa konstrukcja jest mniejsza, lżejsza i wydajniejsza niż wszystkie dotychczasowe. Siłownik zadebiutował na targach Valve World Expo 2010.

Pneumatyczne systemy sterowania obniżają zużycie wody i energii w filtrach ze złożem stałym

Wolfgang Rieger

Napęd ręczny czy zautomatyzowana armatura? Na całym świecie widoczna jest wyraźna tendencja do automatyzacji, ponieważ umożliwia ona oszczędność energii i wody, zwłaszcza wody płuczącej, oraz zwiększa niezawodność eksploatacji.

Występowanie i znaczenie drobnych organizmów w systemach wodociągowych.
Odpowiednie działania kontrolne

Günter Gunkel, Ute Michels, Michael Scheideler, Klaus Ripl

Dokończenie artykułu z zeszytu 2/2011

Wybór materiału – udręka?

Peter Brune

Budowa kanalizacji ciśnieniowej jest wymagającym przedsięwzięciem projektowym. Jeżeli uwzględnione będą parametry opisane w niniejszym artykule, stwierdzenie zaczerpnięte z biuletynu M 168 Niemieckiego Stowarzyszenia Gospodarki Wodą, Ściekami i Odpadami (DWA) traci aktualność: „Z powodu niedostatecznej wiedzy na temat procesów korozyjnych i właściwości materiałowych przewody i kanały ściekowe, rurociągi ciśnieniowe oraz zbiorcze studzienki odwadniające ciągle jeszcze są nieprawidłowo projektowane. Ze względu na różnorodność stosowanych materiałów w budowie kanalizacji oraz złożoność procesów korozyjnych przewidzenie potencjalnej korozji nie jest prostym zadaniem”.

Zmiana regulacji dławieniowej na regulację prędkości obrotowej na przykładzie małej pompy procesowej

Helmut Berrsche

Zasada obowiązująca od lat, mówiąca że regulacja prędkości obrotowej opłacalna jest dopiero dla pomp o mocy około 10 kW, zostaje w poniższym tekście podana w wątpliwość dzięki pokazaniu przykładu systemu pompowego z małą hermetyczną pompą bezdławnicową. W tym celu opisano najpierw, jak w praktyce przedstawia się dobór pompy oraz w jakim punkcie roboczym pompa ostatecznie pracuje. Zazwyczaj straty na elemencie dławiącym okazują się znacznie większe, niż zakłada się to podczas doboru.
Zaprezentowano, w jaki sposób zmienia się punkt roboczy na krzywej w wyniku zmiany regulacji dławieniowej na regulację prędkości obrotowej oraz wykazano, że poprawie może ulec nawet sprawność pompy w danym punkcie roboczym. Wytłumaczono również negatywny wpływ doboru zbyt dużego silnika na jego sprawność oraz fakt, że w przypadku regulacji prędkości obrotowej sprawność silnika może się nawet zmniejszyć. Mimo tego regulacja prędkości obrotowej w porównaniu z regulacją dławieniową przynosi w ostatecznym rozrachunku 

Koncepcja uszczelniającego pierścienia ślizgowego dla instalacji do przesyłu koloidu polimerowego

Ellen Klier

Niezakłócony transport koloidów polimerowych (lateksu) w związku z zastosowaniem uszczelniających pierścieni ślizgowych w pompach i reaktorach jest poważnym wyzwaniem technicznym. Problemy wynikają z niestabilności termodynamicznej koloidów polimerowych, które ulegają koagulacji. Oznacza to, że poszczególne cząsteczki polimeru łączą się w większe zespoły, co szybko doprowadza do zatrzymania procesu.
Opisana w artykule konstrukcja uszczelnienia rozwiązuje to trudne zadanie w sposób ekonomiczny i zapewniający długotrwałą sprawność techniczną.