telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2012 > Armatura i Rurociągi 2/2012
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Nowe możliwości diagnostyczne inteligentnych urządzeń nastawczych

Stefan Erben, Dirk Hoffmann, Jörg Kiesbauer

Urządzenia nastawcze takie jak zawory regulacyjne i zawory działające w trybie zamknij/otwórz są złożonymi urządzeniami obiektowymi pracującymi w zautomatyzowanych instalacjach procesowych. Oprócz ich głównego zadania, czyli zmiany przepływu substancji, w coraz większym zakresie realizują one funkcje diagnostyczne i zarządzania zasobami (Asset Management). Jednak warunkiem tego jest staranne dopasowanie do siebie wszystkich elementów składowych i ich optymalny dobór dla danego zastosowania. Z tego względu urządzenia nastawcze stanowią główny element nadrzędnego systemu zarządzania zasobami instalacji (Plant Asset Mangement).
W artykule opisane zostały możliwości modernizacji.

 

Naprawa armatury wysokociśnieniowej bez jej wymontowywania z instalacji

Jens Stannek

Ekonomiczny przymus obniżania kosztów w przemyśle chemicznym i petrochemicznym wymusza nie tylko odchudzanie struktur, ale również wprowadzanie i stosowanie strategii konserwacji urządzeń w zależności od ich stanu. W zakładach przemysłowych na utrzymywanie urządzeń w odpowiednim stanie technicznym składają się:
- konserwacja,
- przeglądy,
- naprawy,
- i modernizacje.
Utrzymywanie urządzeń w odpowiednim stanie technicznym norma DIN 31051:2003-06 definiuje jako „Zbiór wszystkich działań technicznych i organizacyjnych oraz działań w zakresie zarządzania podejmowanych w czasie cyklu życia obiektu, których celem jest zachowanie lub przywrócenie stanu, w którym będzie on mógł wypełniać wymaganą funkcję".
W niniejszym artykule zwrócono szczególną uwagę na naprawy i modernizacje, a zagadnienie zostało przedstawione po części na przykładach zaczerpniętych z praktyki.

 

Kurki kulowe typoszeregu ZC produkcji Zakładu Armatury Przemysłowo-Gazowej „CEGAZ" Janina Cebulska w Poznaniu

Zakład Armatury Przemysłowo-Gazowej „CEGAZ" jest producentem kurków kulowych ze stali o wysokich parametrach roboczych i szerokim zakresie zastosowania do różnorodnych czynników roboczych, przy jednoczesnej możliwości „elastycznego" dostosowania wyrobów do indywidualnych wymagań odbiorcy.

Kompaktowe, autonomiczne napędy elektrohydrauliczne

Marcus Grödl, Babak Farrokhzad

Napędy hydrauliczne przeznaczone dla różnych rodzajów armatury mają na rynku niejednoznaczny wizerunek. Z jednej strony projektanci instalacji i producenci armatury doceniają ich moc jednostkową, dużą wytrzymałość mechaniczną i łatwość implementacji funkcji bezpieczeństwa. Z drugiej zaś gabaryty, niezbędne orurowanie i wynikające z tego problemy z niezawodnością oraz konserwacją są dla użytkowników poważnymi wadami.
Firma HOERBIGER wprowadziła na rynek nowy kompaktowy agregat elektrohydrauliczny, który jest napędem łatwym do montażu i nie wymagającym orurowania. Ta rodzina napędów łączy w sobie zalety technologii elektrycznej i hydraulicznej: duży zakres mocy, łatwość implementacji funkcji bezpieczeństwa oraz duża wytrzymałość mechaniczna i inteligentne funkcje.

 

Ekonomiczne rozwiązania Festo w budowie instalacji wodnych i optymalne zarządzanie w procesie pracy instalacji

Stale rosnące ceny energii zmuszają użytkowników przemysłowych i komunalnych instalacji uzdatniania wody czy też oczyszczania ścieków do działań poprawiających efektywność.
Związek pomiędzy wzrostem wydajności oraz efektywności pracy instalacji a potrzebą modernizacji przy obniżaniu kosztów dotyczy zarówno wykonawców, jak i biur inżynierskich.

 

Korzenie drzew a podziemne instalacje przesyłowe.
Przyczyny i skutki złożonej koegzystencji

Michael Honds

Uszkodzenia gazociągów i wodociągów oraz wrastanie korzeni w infrastrukturę ściekową powodują rocznie wielomilionowe szkody. Z szacunków wynika, że odpowiednie prace renowacyjne w Niemczech opiewają na około 50 mld euro. Jednak jaki pożytek przyniosą renowacje i wymiany bez zastosowania efektywnej ochrony oraz bez gruntownego zapoznania się z istotą problemu? Biuro rzeczoznawcy Michaela Hondsa od 1993 r. szczegółowo zajmuje się zagadnieniem wzajemnych oddziaływań między korzeniami drzew a rurociągami.

 

Wysokosprawny napęd pompowy spełniający wymagania przyszłości

Christoph Pauly

W drugiej połowie 2010 r. firma KSB Aktiengesellschaft przejęła większościowy pakiet udziałów we włoskiej firmie ITACO/REEL s.r.l. Przedsiębiorstwo to od ponad 25 lat prowadzi działalność na skalę międzynarodową w branży indywidualnej automatyzacji i napędów. Od ponad 5 lat zakład współpracuje z firmą KSB jako partner w pracach rozwojowych oraz dostawca podzespołów w obszarze zintegrowanych napędów pomp. Nowa spółka-córka KSB konstruuje i produkuje wysokosprawne silniki elektryczne przeznaczone do zastosowań w przemyśle. Rosnące ceny energii oraz coraz ostrzejsze przepisy dotyczące oszczędzania energii wysuwają aspekt efektywności w przemyśle na pierwszy plan. Technologia napędowa firmy ITACO/REEL jest jej dużym atutem, podobnie jak dokładność regulacji prędkości obrotowej lub uniwersalność zastosowania.

Zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym szczególnym wyzwaniem dla uszczelnień elastomerowych

Michael Krüger

Trudno jest wskazać branżę, w której wymagania stawiane nowoczesnym zaawansowanym uszczelnieniom tak bardzo wzrosły w ostatnich latach, jak w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Podczas gdy wcześniej skróty CIP i SIP były kryterium dyskwalifikującym wiele uszczelnień elastomerowych, obecnie na znaczeniu zyskuje kolejny skrót – WFI. Ten czynnik dyskwalifikuje większość oferowanych w handlu uszczelnień elastomerowych.
Rynek instalacji do wody o najwyższym stopniu oczyszczenia nieustannie rośnie. Zwłaszcza w przemyśle farmaceutycznym i biotechnologicznym standardowym wymogiem stają się woda całkowicie odsolona, woda wysokooczyszczona (highly purified water), a nawet woda do iniekcji (WFI – water for injection). Dla uszczelnień elastomerowych w tych instalacjach kontakt z wodą oczyszczoną, a zwłaszcza z jej najczystszą formą, WFI, stanowi ekstremalne obciążenie. Zarazem poważne wyzwanie dla producentów uszczelnień.