telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2013 > Armatura i Rurociągi 2/2013
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Łożysko pozbawione obszaru martwego zabezpiecza armaturę współpracującą z trudnymi mediami

Dave Buse, Daniel Zwick

Błędy łożyskowania wałka są w praktyce najczęstszą przyczyną awarii potrójnie mimośrodowych przepustnic odcinających. Ponieważ metalowa tuleja łożyskowa musi charakteryzować się wysoką dokładnością wykonania i dopuszczalna jest tylko niewielka tolerancja pasowania między wałkiem a tuleją, nawet najmniejsze ciała obce, które znajdą się między tymi elementami, mogą doprowadzić do uszkodzenia armatury.
Opisane w artykule łożysko zapobiega przedostawaniu się niepożądanego medium do tulei łożyskowych. To opatentowane „łożysko bez obszaru martwego" z powodzeniem sprawdza się w praktyce.

 

Kolejny etap (r)ewolucji – czwarty mimośród

Agnieszka Wojciechowska

Na przestrzeni lat wprowadzano na rynek kolejne modyfikacje przepustnic, począwszy od centrycznej, poprzez armaturę z pojedynczym mimośrodem oraz przepustnicę podwójnie mimośrodową. Kolejne zmiany miały przede wszystkim na celu skonstruowanie przepustnicy charakteryzującej się wysoką szczelnością, a zarazem odpornej na zanieczyszczenia. Priorytetem było zmniejszenie problemu tarcia dysku o siedlisko. Tak w latach 60. ubiegłego stulecia skonstruowano przepustnicę z trzecim mimośrodem.
Najnowszy typ przepustnicy QUADAX i jej opatentowana, poczwórnie ekscentryczna budowa, jest kolejnym etapem na długiej drodze ewolucji przepustnic mimośrodowych.

 

Większa efektywność energetyczna dzięki odpowiednio dobranej armaturze zwrotnej

Uwe Herberger-Rosin

Około jedna trzecia armatury zwrotnej współpracującej z pompami jest wpraktyce niewłaściwie dobrana, co generuje wysokie straty.
Na dobór i rozmieszczenie armatury tego rodzaju należy zwracać znacznie więcej uwagi, zwłaszcza podczas przebudowy lub rewizji instalacji.

 

Smartfon jako uniwersalne urządzenie diagnostyczne.
Koncepcja diagnostyki błędów przyjazna dla użytkownika

Andreas Friedrich, Peter Göhner

Diagnostyka błędów jest dziedziną, która jest obecnie zastrzeżona niemal wyłącznie dla specjalistów. Rzadko który użytkownik zna szczegółowo mechanizmy systemu automatyki oraz przynależne mu procedury diagnostyczne. W efekcie w systemach z prostymi do usunięcia defektami usuwane lub uruchamiane są skomplikowane zabiegi serwisowe obejmujące rozmowy telefoniczne z różnymi infoliniami serwisowymi. W artykule przedstawiona została koncepcja diagnostyki, której zastosowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu diagnostyki. Główny element koncepcji stanowi smartfon z zainstalowanym narzędziem diagnostycznym, który pełni funkcję mobilnego urządzenia do diagnostyki. Przyjazna dla użytkownika koncepcja obsługi oraz powiązanie z centralną bazą wiedzy umożliwiają przeprowadzenie diagnostyki dostosowanej do możliwości użytkownika. Ponadto opisane rozwiązanie zawiera w sobie również kolejne kroki prowadzące do usuwania usterki za pomocą interaktywnego wsparcia, a zatem urządzenie diagnostyczne również w tym zakresie zapewnia możliwie skuteczną pomoc.

 

Śpisz spokojnie dzięki certyfikowanym produktom Festo

Współdziałanie człowieka i maszyny ma w sobie coś fascynującego. Mimo to człowiek musi być pewny, że urządzenie nie zagraża ani jemu, ani otaczającemu go środowisku.

Kęty modernizują kanały ściekowe o dużych średnicach za pomocą rur zwojowych

Firma SPREurope zaproponowała pod koniec lata 2012 r. miastu Kęty zastosowanie rur zwojowych do realizacji zadania polegającego na modernizacji dwóch odcinków kanału ściekowego o profilu owalnym i znacznej średnicy. W ciągu dziesięciu tygodni w warunkach uregulowanego przepływu przeprowadzono za pomocą wykładziny SPR™ renowację dwóch odcinków betonowego rurociągu: 425 m o średnicy nominalnej DN1000/1720 i 93 m o wymiarach DN1400/2400.

Zautomatyzowany monitoring hałasu w rurociągach wody pitnej

Martin Bürger, Tobias Nayda, Jürgen Kurz

Od pewnego czasu „monitoring" to słowo-klucz w dyspozytorniach przedsiębiorstw wodociągowych. Od kilku lat zakres takiej ciągłej kontroli ważnych parametrów sieci jest coraz bardziej poszerzany.
Na początku wykorzystywano w tym celu różne urządzenia do pomiaru ciśnienia i przepływu, których wielkości były przesyłane do dyspozytorni. Nowoczesna technika stwarza wiele nowych i uzupełniających rozwiązań na potrzeby prowadzenia ciągłej kontroli rurociągów do przesyłu wody pitnej.

 

Oszczędności na „2. biegu" – pompa o regulowanej prędkości obrotowej z funkcją dual displacement.
Znaczne oszczędności energii w porównaniu do zasilanych bezpośrednio z sieci silników asynchronicznych pracujących w układach hydraulicznych

Andreas Noll

Zastosowanie nowoczesnej pompy z regulacją prędkości obrotowej, wykorzystującej silnik synchroniczny z pompą o stałej wydajności oznacza pokaźne oszczędności w wielu zastosowaniach hydraulicznych. W porównaniu do często wykorzystywanych silników asynchronicznych zasilanych bezpośrednio z sieci można w takim rozwiązaniu ograniczyć zużycie energii nawet o około 28% – straty energetyczne ulegają obniżeniu z poziomu 43% do 15%. W przypadku długotrwałych faz procesów charakteryzujących się niewielkim natężeniem przepływu i równocześnie wysokim ciśnieniem uzasadnione jest ponadto użycie zaworu dual displacement.

 

Uszczelnienia elastomerowe z materiałów o wysokiej jakości są odporne na dekompresję wybuchową

Michael Krüger

Uszczelnienia elastomerowe, jak na przykład pierścienie uszczelniające typu O-ring, mogą w zastosowaniach w przemyśle naftowym i gazowniczym lub w instalacjach do oczyszczania sprężonego powietrza nie spełnić swojej funkcji w przypadku dużego spadku ciśnienia. Powodem tego jest dekompresja wybuchowa zachodząca w materiale. Poniższy artykuł opisuje powstawanie tego zjawiska oraz wyjaśnia, jak można tego uniknąć.