telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2013 > Armatura i Rurociągi 3/2013
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Ograniczenie i monitoring zużycia energii w zaworach regulacyjnych

Jörg Kiesbauer, Domagoj Vnucec

Dyskusja na temat kurczenia się zasobów paliw kopalnych oraz rosnące ceny energii ponownie skłoniły do skierowania uwagi na najskuteczniejsze metody pozwalające długotrwale zmniejszyć zużycie energii. Z danych niemieckiego Centralnego Związku Przemysłu Elektrotechnicznego i Elektronicznego (ZVEI) wynika, że zastosowanie właściwych rozwiązań automatyzacyjnych przyniesie tylko w instalacjach niemieckiego przemysłu oszczędności energii rzędu 10 do 25%.
W ramach optymalizacji infrastruktury technicznej rejestracja i utrzymanie stanu oraz modernizacja infrastruktury pomagają unikać dodatkowego zużycia energii towarzyszącego awariom instalacji i związanych z nimi czynnościami wstrzymania pracy i ponownego rozruchu, a także wykluczyć wytwarzanie wadliwego produktu. Również w zakresie optymalizacji procesu produkcyjnego można wyodrębnić trzy zasadnicze kwestie: projektowanie procesu, informacja o procesie oraz sterowanie nim.
Artykuł poświęcony został omówieniu zaworu regulacyjnego jako organu wykonawczego, którego optymalne funkcjonowanie może przyczynić się do uzyskania oszczędności energii. Ponadto nowoczesne koncepcje zarządzania zasobami wykorzystujące inteligentne ustawniki pozycyjne umożliwiają monitorowanie zużycia energii oraz uchwycenie ewentualnego potencjału oszczędności energetycznej w zoptymalizowanym trybie pracy

 

Elastomerowy pierścień uszczelniający (manszeta) kluczem do sukcesu przepustnic odcinających z tarczą łożyskowaną centrycznie

Philippe Susset

Przepustnice z tarczą łożyskowaną centrycznie mają stosunkowo prostą budowę. Oprócz korpusu, tarczy przepustnicy i wałka, głównym elementem tego rodzaju armatury jest pierścień uszczelniający tzw. manszeta, który jest z reguły wykonany z elastomeru. Zapewnia on szczelność na kołnierzach przyłączeniowych, na przepuście wałka i na samym wałku.
W poniższym artykule zostaną omówione właściwości i funkcje tego elementu konstrukcyjnego mającego tak duże znaczenie dla przepustnic z tarczą łożyskowaną centrycznie.

 

Protokół Modus czy EtherNet/IP – w jaki sposób system sterowania najlepiej łączy się z systemem w technologii Wireless HART?
To, który wariant okaże się korzystniejszy, zależy od konkretnych wymagań

Irene Ruf

Bezprzewodowe sieci Wireless-HART buduje się zaczynając od jednej bramki i tworząc zamknięty system. Z tego powodu między siecią, zamontowanymi w niej urządzeniami obiektowymi i systemem sterowania trzeba stworzyć połączenie, aby następnie móc korzystać z danych uzyskanych w wyniku pomiaru i z informacji diagnostycznych. W tym celu wszystkie bramki Wireless-HART umożliwiają połączenie za pośrednictwem protokołu Modbus. Niemal wszystkie systemy sterowania obsługują protokół Modbus, często też równolegle obok innych protokołów wykorzystywanych w magistralach obiektowych. Mimo to wygodniejsze byłoby, gdyby bramka Wireless-HART mogła jednocześnie komunikować się z głównym protokołem magistrali zaimplementowanym w danym systemie sterowania, na przykład Profibus, Foundation Fieldbus lub EtherNet/IP. Za pomocą bramki Wireless-HART firmy Pepperl+ Fuchs użytkownicy mogą wybierać między podłączeniem systemu sterowania za pośrednictwem protokołu Modbus lub EtherNet/IP. Wobec tego, odpowiedzmy sobie jakie są różnice w sposobie łączenia się obu rozwiązań z systemem sterowania i jakie są ich zalety i wady?

 

Bezprzewodowa decentralna automatyzacja podziemnej armatury gazowej w Petersburgu

Henrik Friedemann, Fabian Sacharowitz

Firma 3S Antriebe z powodzeniem zrealizowała, na zlecenie przedsiębiorstwa PetersburgGaz, projekt pilotażowy mający na celu bezprzewodową decentralną automatyzację armatury gazowej. Rozwiązanie o nazwie „3S-Energy Save Technology" umożliwia akumulatorowe zasilanie napędów bez ładowania przez okres roku z zachowaniem ciągłej ich dostępności. Napędy sterowane za pośrednictwem sieci GSM/GPRS zostały zintegrowane z centralą sterowniczą PetersburgGaz za pomocą technologii x-active, dostarczonej przez partnera, firmę ettex GmbH, oraz interfejsu programowego OPC. Informacja o poziomie naładowania akumulatora przekazywana jest do centrali sterowniczej wraz z innymi parametrami roboczymi napędów. Zbyteczne są zewnętrzne sterowniki PLC, a przyłącza napięcia sieciowego wykorzystywane są sporadycznie. Montaż napędów pod ziemią nie wymaga instalowania ich w studzienkach.

Ocena ryzyka awarii rurociągów na obszarach zagrożonych szkodami górniczymi

Steffen Päßler, Manfred Veenker

W artykule przedstawiono koncepcję oceny ryzyka w rejonach zagrożonych szkodami górniczymi (zapadliskami) na przykładzie kopalni węgla brunatnego w środkowych Niemczech. Na podstawie badań statystycznych w 55 kopalniach podziemnych oszacowano prawdopodobieństwo wystąpienia zapadlisk. Następnie zastosowano metodę w dwóch studiach przypadków, aby sprawdzić, czy zgodnie ze stanem wiedzy technicznej na tych obszarach możliwa jest bezpieczna eksploatacja rurociągów.

Precyzyjna i pozbawiona nagłych zmian ciśnienia regulacja instalacji pompowych za pomocą napędów o zmiennej prędkości obrotowej

Ottmar Kögel

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z uzdatnianiem wody, oczyszczaniem ścieków, odzyskiwaniem wody, czy po porostu z jej dystrybucją, wszędzie procesy w coraz większym stopniu są automatyzowane.
Na przykład w przepompowniach opisanych w artykule nowoczesne pompy współpracujące z przepustnicami, zaworami kulowymi i innymi rodzajami armatury zapewniają niezawodny, stabilny przepływ wody. Optymalizacja tego rodzaju systemu pod kątem wykluczenia nagłych zmian ciśnienia możliwa jest dzięki napędom o zmiennej prędkości obrotowej takich jak SIPOS 5.

 

Uszczelnienia elastomerowe stosowane w kontakcie z mediami biogennymi

Michael Krüger

W bardzo różnych technicznych zastosowaniach pojawia się coraz więcej płynów o charakterze biogennym. Tendencja ta jest silnie rosnąca, a uzasadnienie tego zjawiska ma bardzo zróżnicowany charakter. Obszary zastosowania sięgają od procesowego przemysłu chemicznego wraz z jego peryferiami, aż do gospodarki leśnej, rolnictwa i gospodarki wodnej. Zastosowanie mediów biogennych stanowi zarazem poważne wyzwanie dla uszczelnień elastomerowych.