telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2014 > Armatura i Rurociągi 1/2014
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Dobór armatury i napędu służący zastosowaniu energooszczędnego siłownika

Petra Stricker, Diana Völkel

Zautomatyzowana armatura odgrywa kluczową rolę w procesach technicznych – można dzięki niej regulować natężenie przepływu, odcinać przepływ medium i ponownie otwierać rurociągi. Niezależnie od rodzaju instalacji, napędy pneumatyczne są często używane w celu automatyzacji przepustnicy, zaworu, zaworu kulowego lub zasuwy. Powód takiego działania jest prosty – charakteryzują się one odpornością na ciągłe obciążenia, niskimi kosztami konserwacji i eksploatacji oraz oferują dobre możliwości użytkowe w strefach zagrożonych wybuchem. Główne wyzwanie stanowi doprowadzenie do optymalnego współdziałania armatury i napędu, ze szczególnym uwzględnieniem wskazanych przez klienta zastosowań armatury.
Poniższy artykuł pokazuje, że precyzyjne dopasowanie parametrów obu elementów odpowiada za coraz większą wydajność systemu i umożliwia spełnienie bardziej złożonych wymagań.
Poniższy tekst przedstawia zarazem różne podejścia, które mogą służyć zastosowaniu przyjaznego dla środowiska, energooszczędnego, a tym samym ekonomicznego siłownika.

 

Ekonomiczne gospodarowanie wodą pitną przy użyciu zaawansowanych technicznie zaworów regulacyjnych Hawido produkowanych w Grupie Hawle

Zygmunt Demski

Woda – życiodajna substancja, gdyby jej nie było, najprawdopodobniej nie istniałoby życie na naszej planecie. Nie można jej niczym zastąpić. Zapewnienie wystarczającej ilości wody wymaga dobrze zaprojektowanej, wykonanej i utrzymanej infrastruktury oraz optymalnego zarządzania nią.

Zmniejszenie ryzyka poprzez wprowadzenie funkcjonalnego bezpieczeństwa elementów składowych

Steffen Preg, Heike Bull-Schmeding

Pytania dotyczące bezpieczeństwa nowoczesnych zakładów przemysłowych stają się coraz bardziej istotne, szczególnie w przypadku instalacji o wysokim potencjale zagrożeń w przemyśle naftowym i gazowym, w przemyśle chemicznym lub w elektrowniach.
Do monitorowania procesów, które stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska, są stosowane dzisiaj coraz bardziej nowoczesne systemy zabezpieczeń, reagujące w przypadku wystąpienia awarii. Takie systemy w sytuacji awaryjnej wyłączają instalację i zatrzymują dopływ substancji niebezpiecznych, zapewniają chłodzenie lub otwarcie zaworów w celu odciążenia systemu.
W celu zmniejszenia ryzyka, jakie może występować w instalacjach, systemy te muszą spełniać swoją funkcję bezpieczeństwa w sytuacjach awaryjnych i nie mogą zawieść. Ale co mogą zrobić operatorzy instalacji i producenci urządzeń, aby zapewnić, że zastosowane systemy będą pracować „bezpiecznie" i spełnią niezbędne wymagania? Jak mogą ocenić ryzyko awarii?
Norma dla bezpieczeństwa funkcjonalnego DIN EN 61508 daje tutaj odpowiedź. Jest to pierwszy dokument, który opisuje metody oceny ryzyka awarii w nowoczesnych systemach sterowanych komputerowo oraz określa środki dla zmniejszenia tego ryzyka.

 

Zadbaj o swoją instalację!

Monika Zamczewska-Zjawiony

Grupa ZAMKON działająca na polskim rynku od 1989 roku, specjalizuje się w produkcji armatury przemysłowej, wykonuje projekty z zakresu energetyki cieplnej oraz świadczy kompleksowe usługi doradztwa technicznego.
Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment urządzeń, w skład którego wchodzi armatura odwadniająca, odcinająca, regulacyjna, kompleksowe układy instalacyjne i wiele innych.
Bardzo dobra oferta firmy, odpowiadająca bezpośrednio potrzebom klienta, kompetencje jej przedstawicieli i pracowników, pozwalają nieustannie poszerzać asortyment o nowe urządzenia.

 

Związek ochrony z bezpieczeństwem funkcjonalnym.
Ważne pojęcia i ich odniesienia do automatyki

Felix Wieczorek, Frank Schiller, Roland Fiat, Thomas Störtkuhl

Przed bezpieczeństwem funkcjonalnym i środkami ochrony często postawione są te same cele. Dlatego też pożądane jest opracowanie kompleksowych rozwiązań dla obu tych dziedzin. I tak środki ochrony są na przykład potrzebne do utrzymania bezpieczeństwa funkcjonalnego, gdy funkcje zabezpieczające będą poddane próbie zaatakowania za pośrednictwem sieci publicznej. Inteligentny atak wymaga różnej reakcji, szczególnie w zakresie ochrony i wobec przypadkowych błędów systemowych oraz błędów użytkownika w zakresie bezpieczeństwa funkcji. W niniejszym artykule opisane zostały pojęcia bezpieczeństwa funkcjonalnego i ochrony; zostały przedstawione ich powiązania w zakresie automatyzacji umożliwiające przyjęcie strukturalnych i efektywnych rozwiązań. Przyporządkowane do siebie typowe metryki w obu tych dziedzinach ułatwią ich ocenę.

 

Niezawodna kontrola położenia

Przystępny cenowo i niezawodny pozycjoner CMSX do ćwierćobrotowych siłowników dwustronnego działania idealnie sprawdza się w zastosowaniach niezagrożonych wybuchem. Jego dodatkowymi zaletami są bardzo dobry stosunek ceny do wydajności, energooszczędność i wysoka niezawodność dzięki analogowym i cyfrowym sygnałom zwrotnym oraz funkcji predefiniowania pozycji bezpieczeństwa.

Technologia Keyhole – kompleksowe rozwiązanie dla budowy przykanalików

Technologia Keyhole – można to przetłumaczyć jako „dziurka od klucza" – jest stosowana w przypadku napraw rurociągów, budowy nowych instalacji i renowacji przykanalików. Keyhole jest w tym przypadku małym okrągłym otworem o średnicy 650 mm, poprzez który wykonywane są przewierty sterowane lub prace naprawcze. Jest on niejako przeciwieństwem znacznie większego otworu prostokątnego.
Zaletą technologii Keyhole jest minimalna ingerencja, przy możliwie jak najmniejszym wydobyciu gruntu przez koparkę ssącą i niewielkich kosztach odtworzenia pierwotnego stanu nawierzchni. Nawiert w nawierzchni wykonywany jest przy użyciu wiertła rdzeniowego, które umożliwia ponowne wykorzystanie odwierconej części asfaltu. Rdzeń powstający po nawierceniu doskonale łączy się z nawierzchnią drogi i zachowuje się stabilnie nawet pod dużym obciążeniem komunikacyjnym.

 

Zmiany klimatyczne – jak elastyczne są nasze systemy zaopatrzenia w wodę?
Pośredni stan badań w projekcie „dynaklim" realizowanym przez BMBF

Hans-Christian Sorge, Susanne Grobe, Michael Feller

Oprócz wilgotnych i umiarkowanie zimnych zim scenariusze klimatyczne prognozują dla Niemiec zwłaszcza gorętsze i suchsze okresy letnie charakteryzujące się dłuższymi i częściej występującymi okresami suszy i nawracającymi obfitymi opadami deszczu. W ramach programu „Zarządzanie przyszłymi zmianami klimatu w regionach (KLIMZUG)" niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) i związanego z nim projektu „dynaklim" (dynamiczne dostosowanie regionalnych procesów planowania i rozwoju do skutków zmian klimatu na przykładzie regionu Emscher-Lippe) badany jest między innymi wpływ tych zmian klimatycznych na bezpieczeństwo, jakość oraz koszty zaopatrzenia w wodę. Poniżej przedstawione zostały wstępne wyniki tych badań, które można odnieść do niemieckich systemów zaopatrzenia w wodę.

 

Stacja pomp w Mannheim-Ochsenpferch wykorzystuje ciepło ze ścieków

Rosnące ceny energii oraz wsparcie finansowe jej udzielane, jak również zaostrzone akty prawne dotyczące oszczędzania energii będą czynić ciepło ze ścieków towarem coraz bardziej atrakcyjnym. Miasto Mannheim ma już swój pierwszy obiekt referencyjny w postaci stacji pomp Ochsenpferch. Jest to budynek publiczny spełniający standardy, które prawdopodobnie będą obowiązywać od 2019 roku.

Pompy ze sprzęgłem elektromagnetycznym – potencjalne oszczędności energii na etapie doboru i podczas eksploatacji

Thomas Herbers

Pompy ze sprzęgłem elektromagnetycznym zdobywają coraz większy udział w rynku pomp wirowych dzięki zastosowaniu szczelnego uszczelnienia. Pompy o tej konstrukcji spełniają rosnące wymagania dotyczące redukcji emisji i zapewniają oprócz tego pracę pompy przy mniejszych wymaganiach konserwacyjnych niż ma to miejsce w przypadku pomp z uszczelnieniem wałka za pomocą pierścienia ślizgowego lub dławnicy.
Kwestia oszczędności energii wysuwa się od kilku lat na pierwszy plan. Dyskusję nasilają zmniejszające się możliwości energetyczne i ewentualne zmiany klimatyczne w wyniku emisji CO2. Badania przeprowadzone w 2005 r. w ramach wspieranego przez Unię Europejską programu „Motor Challenge", którego celem jest zwiększanie efektywności zużycia energii elektrycznej w systemach napędowych wykazały, że 64% zużycia energii elektrycznej w przemyśle generowała praca silników elektrycznych, z których 30% przypadało na agregaty pompowe. Szacuje się, że oszczędności poczynione w ramach w systemów pompowych mogą w ciągu następnych 15-20 lat sięgnąć 40% zużytej energii.

 

Uszlachetnianie powierzchni uszczelek – możliwości i ograniczenia

Heiko Friedrich

Możliwości stwarzane przez praktykowane obecnie procesy uszlachetniania powierzchni elastomerowych są różnorodne. W zależności od warunków zastosowania lub od problemu technicznego do pokonania do dyspozycji są mniej lub bardziej niezawodne rozwiązania technologiczne. Różni dostawcy stosują przy tym różne rozwiązania. Powierzchnie zabrudzonych uszczelek mogą być oczyszczane na mokro, wymóg braku substancji zakłócających lakierowanie jest spełniany dzięki obróbce plazmą w sposób niskociśnieniowy, a w przypadku problemów stwarzanych przez wysokie współczynniki tarcia oczywistym rozwiązaniem jest pokrycie powierzchni powłoką lakieru przeciwciernego (najlepiej na bazie wody). Uszczelnienia często są, niestety, traktowane przez odbiorców jako części mało istotne, kategorii C, chociaż w wyniku ich awarii może dojść do powstania większych szkód. W niniejszym artykule omówione zostały często występujące problemy związane z uszczelnieniami, sposoby ich rozwiązania; zwrócono także uwagę na ograniczenia techniczne, które trzeba brać pod uwagę.