telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2014 > Armatura i Rurociągi 2/2014
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Armatura ma znaczenie
Wpływ armatury na sprawność wytwarzania energii

Leszek Pudełko; Tadeusz Grabiński

Sprawność wytwarzania energii elektrycznej w typowej elektrowni cieplnej, parowej, w której pracuje kocioł parowy opalany węglem czy gazem oraz pracuje zespół turbina – generator zależy od wielu czynników. Najważniejsze opierają się na prawie Carnota – mówiącym, że sprawność obiegu termodynamicznego zależy od temperatury źródła górnego oraz od temperatury źródła dolnego.

 

Wykorzystaj potencjał cieplny instalacji!

Monika Zamczewska-Zjawiony

Transformacja gospodarcza jaka w ostatnich dekadach dokonała się w Polsce, stawia przed kadrą inżynieryjno-techniczną poważne wyzwanie w zakresie efektywnego gospodarowania energią. Racjonalne wykorzystanie mocy pozwala uzyskać obniżkę kosztów własnych, wzrost rentowności przedsiębiorstwa, a w skali globalnej wpływa na redukcję zapylenia, zmniejszenie emisji szkodliwych gazów, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego.
Pomimo przemian strukturalnych w zakładach zauważyć można nierównomierny rozwój gospodarki cieplnej w odniesieniu do gospodarki elektrycznej.

Innowacyjna konstrukcja kompaktowa zwiększa wydajność i moc napędu pneumatycznego

Manfred Gossmann

W Niemczech, w związku z trwającą transformacją energetyczną, spodziewany jest wzrost cen energii elektrycznej. A ponieważ koszt energii jest ważnym czynnikiem, który wpływa na konkurencyjność przedsiębiorstwa, coraz ważniejsze będzie stawało się odkrywanie pól potencjalnych oszczędności i korzystanie z nich. Jakie możliwości zmniejszenia kosztów energii istnieją w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym oraz w technologiach procesowych? Dwutłokowe pneumatyczne napędy obrotowe stosowane są z powodzeniem od kilkudziesięciu lat, jednak dotychczas nie wykorzystywano możliwości technicznych służących obniżeniu zużycia przez nie energii. Przedstawione w artykule opatentowane już rozwiązanie zapewnia wysoką wydajność i moc napędu.

 

Niezawodne sterowanie i kontrola położenia

 

Przystępny cenowo i niezawodny pozycjoner CMSX do ćwierćobrotowych siłowników dwustronnego działania idealnie sprawdza się w zastosowaniach niezagrożonych wybuchem. Jego dodatkowymi zaletami są bardzo dobry stosunek ceny do wydajności, energooszczędność i wysoka niezawodność dzięki analogowym i cyfrowym sygnałom zwrotnym oraz funkcji predefiniowania pozycji bezpieczeństwa.

 

Bezprzewodowo z otoczenia sieciowego w świat – bezpieczna komunikacja bezprzewodowa w środowisku automatyzacji
WirelessHart, WLAN i telefonia komórkowa stanowią niezawodne i wszechstronne rozwiązania; część 1

Jens Grebner, Sander Rotmensen, Roswitha Skowronek

Obecnie już nie można sobie wyobrazić życia codziennego bez komunikacji bezprzewodowej. Oczywistością stało się sprawdzanie informacji przez Internet w dowolnym momencie oraz w każdym miejscu na świecie. Korzyści wynikające z tego stanu rzeczy mogą zostać wykorzystane przez użytkowników w technikach automatyzacji. Wspomniane technologie można bez problemu zastosować celem wsparcia zarządzania współpracą; WirelessHart zapewnia transmisję danych z płaszczyzny urządzeń sieciowych do płaszczyzny sterowania, przemysłowa sieć Wireless LAN przejmuje bezprzewodowo skomunikowanie płaszczyzny sterowania, a telefonia komórkowa umożliwia dostęp do rozlokowanych na całym świecie elementów instalacji. W pierwszej części niniejszej publikacji przedstawione zostały możliwości sieci WirelessHart, a także najważniejsze podstawy standardu WLAN. W drugiej części (opublikowana w atp edition, z. 10/2013) opisane zostały konkretne przemysłowe zastosowania sieci WLAN oraz możliwości sieci telefonii komórkowych.

 

Inteligentna ochrona katodowa – od zdalnego nadzoru ochrony katodowej do trybu online

Matthias Müller, Stuttgart; Rainer Deiss

Katodowa ochrona antykorozyjna jest dojrzałym technicznie systemem niezawodnie chroniącym ułożone w ziemi stalowe rurociągi przed korozją zewnętrzną. Dane uzyskiwane podczas pomiarów związanych z ochroną katodową mogą służyć również do kontroli jakości, na przykład w trakcie układania rurociągu lub w późniejszym czasie. Ponadto wartości pomiarowe pozyskane w związku z ochroną katodową coraz częściej wykorzystywane są do oceny stanu rurociągów chronionych tą metodą. Dostępne w przyszłości inteligentne technologie zdalnego nadzoru, jak na przykład tzw. nadzór online, poszerzą dostępne dotychczas możliwości technik pomiarowych ochrony katodowej o wykrywanie obcych oddziaływań na ułożone w gruncie rurociągi. Artykuł przedstawia szczegółowo nową technologię.

Hermetycznie zamknięte, szczelne pompy procesowe z technologią zasilania górnego „spływowego” i z funkcją kompleksowej diagnostyki

Heinz M. Nägel

Zwiększona świadomość ekologiczna projektantów w obszarze przemysłu procesowego nie ogranicza się tylko do uwzględniania aspektów charakterystycznych dla danego zastosowania, lecz prowadzi zarazem do stawiania coraz wyższych wymagań w zakresie bezpieczeństwa instalacji i ich efektywności energetycznej. Coraz bardziej restrykcyjne wymagania zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym w szczególności w odniesieniu do przetwarzania produktów toksycznych, żrących lub ogólnie szkodliwych dla środowiska prowadzą do sformułowania żądania zastosowania hermetycznie zamkniętych, szczelnych pomp.

 

Wpływ właściwości powierzchni uszczelniających na skuteczność uszczelniania

Marco Schildknecht, Theresa Steinert

Nieustanne polepszanie jakości, ograniczanie emisji ze źródeł rozproszonych i związana z tym optymalizacja połączeń uszczelnianych pociągają za sobą duże nakłady. Producenci uszczelnień muszą niekiedy poświęcić wiele tygodni, aby wyznaczyć parametry potrzebne do obliczeń zgodnych z najnowszymi normami. Użytkownicy natomiast muszą coraz więcej inwestować w szkolenia monterów, aby ograniczyć błędy wynikające z „czynnika ludzkiego”. W artykule w sposób szczegółowy przedstawiony został wpływ niewłaściwie oczyszczonych powierzchni uszczelniających na szczelność kołnierza. Ogólnie rzecz biorąc, można stwierdzić, że w wypadku niestarannego usunięcia pozostałości starego uszczelnienia parametry uszczelnienia określone w warunkach laboratoryjnych przestają odpowiadać rzeczywistości, a parametr wycieku osiąga niekiedy znacznie wyższe wartości.