telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2014 > Armatura i Rurociągi 4/2014
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Nowa seria zaworów SIKO DIN
Siekmann Econosto przedstawia nową serię przepustnic potrójnie mimośrodowych Tri-x

 

Seria produktów obejmująca swym zakresem przepustnice Tri-x została opracowana pod kątem najbardziej rygorystycznych wymogów obowiązujących w obszarze technologii procesowej, w sektorze ropy naftowej i gazu, w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, jak i energetycznym.

 

Uszkodzenia armatury regulacyjnej – jak ich unikać

Britta Daume

Przyczyna uszkodzeń armatury regulacyjnej może tkwić w samej armaturze, gdy mamy do czynienia z błędami konstrukcyjnymi, niewłaściwym doborem czy wadami produkcyjnymi. Bardzo często uszkodzenia armatury regulacyjnej nie wynikają jednak z wadliwej konstrukcji lub błędnego doboru. Są również powodowane przez nieodpowiednią kontrolę w miejscu instalacji, niewłaściwe magazynowanie przed montażem, nieprawidłowy montaż, a także przez zanieczyszczenia w rurociągach.

 

Zarządzanie jakością regulacji
Nadzór nad regulacją elementarną i jej optymalizacja

Florian Wolff, Stefan Krämer

Regulacja elementarna w instalacji procesowej powinna być zoptymalizowana, tak aby elastycznie reagowała na zmieniające się obciążenie instalacji oraz żeby z powodzeniem można było stosować zaawansowane strategie regulacji procesu i sterowania jego przebiegiem. Jest to możliwe tylko w warunkach ciągłego nadzoru i optymalizacji. Ręczne nadzorowanie i obsługiwanie wszystkich obwodów regulacyjnych w dużych instalacjach jest zadaniem trudnym. Dlatego też rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie programowych narzędzi analitycznych, które w prosty sposób umożliwiają nadawanie priorytetów i zarządzanie zasobami. Proces ten autorzy nazywają zarządzaniem jakością regulacji.
W artykule opisano zasadnicze wymagania wobec zarządzania jakością regulacji z perspektywy użytkownika. Oprócz zagadnień dotyczących nadzoru i optymalizacji omówione zostały również wymagania stawiane oprogramowaniu oraz przedstawione warunki ramowe i środki organizacyjne pozwalające osiągnąć skuteczność działań.

 

Elektronika wypiera mechanikę z napędów elektrycznych

Rolf Schneider

Również w dziedzinie napędów coraz wyraźniej zaznacza się tendencja, aby złożone funkcje mechaniczne odwzorowywać i realizować w układach elektronicznych. Nowe serie „Flextor” i „Tensor” wprowadzone przez firmę ARIS Stellantriebe w ramach całkowitej wymiany portfolio urządzeń 2014 uzupełniają klasyczne serie „nano” i „Classic Line” o generację napędów sterowanych elektronicznie.
W artykule wyjaśniono zasadę działania i przedstawiono zalety nowej serii urządzeń.

 

Eksfiltracja – przedostawanie się szkodliwych substancji do wód gruntowych

Johannes Weinig, Rainer Joswig

Dokończenie artykułu z zeszytu 3/2014.
Z badania redukcji ilości bakterii wynika, że w lizymetrach na odcinku przesączania dochodzi do zmniejszenia liczebności bakterii z grupy coli. Dowiedziono, że liczba bakterii Escheria coli po każdym odcinku o długości 50 cm zmniejszała się o rząd wielkości. Również ten wynik nie był zaskoczeniem. Po przebyciu całej drogi przesączania 150 cm pozostaje 104 b/l do 105 b/l bakterii grupy coli. Występuje zatem ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych.

 

Wykorzystanie ciepła odpadowego ze ścieków – sytuacja w Europie i w Niemczech

Achim Hamann

Kwerenda obejmująca informacje zamieszczone w Internecie i literaturze oraz ankiety przeprowadzone w Niemczech pozwoliły na zebranie danych odnoszących się do projektów niemieckich i europejskich. Instalacje wykorzystujące ciepło odpadowe upowszechniły się w okresie wielu lat zwłaszcza w krajach skandynawskich i w Szwajcarii. Również w Niemczech znacznie wzrosła ilość tego rodzaju projektów i instalacji.

 

Oszczędzanie energii w regulowanych systemach pompowych
Określenie nadmiernego spadku ciśnienia na armaturze regulacyjnej

Walter Schicketanz

W instalacjach pracują często systemy pompowe z przewymiarowanymi pompami. Warunkiem uzyskania oszczędności energii w takich warunkach jest wyznaczenie zbytecznej składowej spadku ciśnienia na armaturze regulacyjnej. W artykule opisane zostały umożliwiające to metody wykorzystujące dane pochodzące z instalacji. Określenie nadmiarowego spadku ciśnienia pozwala ograniczyć zapotrzebowanie mocy, albo poprzez zmniejszenie mocy pompy, realizowane zazwyczaj przez stoczenie wirnika, albo w rezultacie ograniczenia prędkości obrotowej. W przemyśle chemicznym, gdzie większość pomp charakteryzuje się względnie niewielką mocą, modyfikacja wirnika jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

 

Dobór szczelnego połączenia kołnierzowego – przewodnik traktujący o podnoszeniu bezpieczeństwa instalacji
i jej dostępności

Jörg Skoda, Michael Balcerek

W serii artykułów – rozpoczynającej się od artykułu w z. 1/2014 „Dichtungstechnik” – przedstawiony zostanie przegląd zasad prawidłowego pod względem technicznym doboru systemów uszczelniających.
Pierwsza część cyklu, która została poświęcona omówieniu zagadnień ogólnych i teoretycznych, zawiera wskazówki dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa instalacji oraz jej dyspozycyjności. Kolejne części dostarczą bardziej szczegółową wiedzę praktyczną oraz dokładne opisy systemów uszczelniających, sposób ich wykorzystania i obszary zastosowania.