telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2015 > Armatura i Rurociągi 1/2015
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Stacja mobilna – jednostka badawcza na Twojej instalacji!

Monika Zamczewska-Zjawiony

Jednym z ważniejszych problemów towarzyszących funkcjonowaniu zakładu przemysłowego jest tworzenie metod skutecznego wdrażania postępu technicznego oraz mierników jego efektów, czyli przeprowadzania zmian w procesach produkcyjnych o charakterze technologicznym, technicznym, organizacyjnym w oparciu o szeroko rozumiany rachunek ekonomiczny.

 

Precyzyjne wykrywanie wewnętrznego przecieku w zaworach

Marcel Richter, Monika Schneider

Gdy dochodzi do przecieku wewnętrznego w zaworze, nie jest on widoczny na zewnątrz – ale mimo to przepływ wynikający z takiego przecieku może wiązać się z problemami. Jeżeli zespół gniazdo – grzyb jest nieszczelny, medium przepływa przez zawór, w czasie gdy powinien być on zamknięty, z natężeniem przekraczającym granicę tolerancji. Medium przenika między gniazdem a grzybem. Bezpośrednim następstwem tej sytuacji jest pogorszenie dokładności regulacji, a w dłuższej perspektywie ulega skróceniu żywotność zaworu.
W wyniku połączenia czujnika z ustawnikiem pozycyjnym z funkcją diagnostyki firma SAMSON stworzyła możliwość niezawodnego rozpoznawania i sygnalizowania wewnętrznego przecieku w zaworze.

 

Wysokociśnieniowe zawory na potrzeby przyszłego rynku „technologii wodorowych”

Marc Gerdsmeier, Jasmin Müller

Na rosnącym rynku „aplikacji wodorowych”, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej, obserwuje się zapotrzebowanie na niedrogie rozwiązania dla stanowisk kontrolnych, instalacji testujących ogniwa wodorowe i rozwiązania komponentów instalacji. W artykule opisane zostały możliwości zastosowania oraz przedstawione zostały przykłady zaworów dla zastosowań wodorowych.

 

Zarządzanie jakością regulacji.
Nadzór nad regulacją elementarną i jej optymalizacja

Florian Wolff, Stefan Krämer

Dokończenie artykułu z zeszytu 4/2014.

 

Niezawodne sterowanie i kontrola położenia

 

Przystępny cenowo i niezawodny pozycjoner CMSX do ćwierćobrotowych siłowników dwustronnego działania idealnie sprawdza się w zastosowaniach niezagrożonych wybuchem. Jego dodatkowymi zaletami są bardzo dobry stosunek ceny do wydajności, energooszczędność i wysoka niezawodność dzięki analogowym i cyfrowym sygnałom zwrotnym oraz funkcji predefiniowania pozycji bezpieczeństwa.

 

Elementy sterujące do automatyzacji armatury pozbawione zewnętrznego orurowania i przewodów giętkich

Klaus Scholl, Ulf Langenbach, Elke Graf

Warunki robocze w miejscu zastosowania w różnorodny sposób wpływają na stan i funkcjonalność urządzeń w instalacjach procesowych. Oprócz osadów powstających w trakcie procesu lub zanieczyszczeń ważnymi kryteriami decydującymi o łatwości obsługi są dostępność i przestrzeń montażowa. Rozwiązanie tego problemu przyniosła nowa generacja urządzeń sterujących. Zamiast zewnętrznego osprzętu zostały one wyposażone w zintegrowane kanały powietrzne dokładnie dopasowane do pneumatycznych napędów obrotowych actubar®, które posiadają przyłącze pneumatyczne w górnej części korpusu. Budowa instalacji i jej eksploatacja staje się znacznie mniej podatna na zakłócenia, ponieważ wykluczone zostały wszelkie zewnętrzne połączenia rurowe lub za pomocą przewodów giętkich. Dzięki specjalnym płytkom z kanałami powietrznymi zalety tego rozwiązania można przenieść również do ustawników pozycyjnych innych uznanych producentów.
W oparciu o identyczny system i z zachowaniem wspomnianych zalet opracowane zostały ponadto decentralne urządzenia sterujące ze zintegrowanym pomiarem ciśnienia: system współpracujący z armaturą z uszczelnieniem nadmuchiwanym oraz system sterujący urządzeniami nastawczymi, które gwarantują niezawodną i efektywną energetycznie współpracę między źródłem sprężonego powietrza a siecią ciśnieniową.

 

Nowy światowy rekord osiągnięty w technologii Krah w ramach projektu uzdatniania wody rzecznej w Argentynie

Alexander Krah

Dystrybucja i wykorzystanie wody w Argentynie od wielu lat zaprząta uwagę urzędów i społeczeństwa. Kwestia dostarczenia wody rodzi złożone problemy, które zostały wywołane między innymi w wyniku różnych przemian w kraju, jak na przykład prywatyzacja zakładów wodociągowych. Liczne zmiany, sankcje, braki w finansowaniu doprowadziły do sytuacji niedostatecznego zaopatrzenia ludności w świeżą wodę pitną, a część gospodarstw domowych nie została przyłączona do sieci kanalizacyjnej. Aby poprawić sytuację – przede wszystkim w aglomeracji Buenos Aires – rząd argentyński uruchomił zakrojony na szeroką skalę projekt Planta Potabilizadora „Juan Manuel de Rosas”. W ramach tego projektu woda z dwóch rzek ma zostać doprowadzona do zakładu uzdatniania wody zlokalizowanego w północnej części Buenos Aires. Instalacja uzdatniania wody dzięki nowym przyłączom ma dostarczać świeżą wodę pitną dwóm milionom mieszkańców.
W artykule opisany został projekt dla dopływu Paranà de las Palmas, który sam jest dopływem Rio de la Plata. W przedsięwzięciu posłużono się rurami o średnicy DN/ID 3600.

 

System napowietrzania jako zapobieganie procesowi zagniwania ścieków w układach tłocznych pompowni ścieków

Waldemar Woźniak

Ścieki komunalne są medium czynnym biochemicznie, to znaczy takim, w którym bez przerwy zachodzą procesy biochemicznego rozkładu substancji organicznych.
Procesy biochemiczne zachodzące w ściekach prowadzą do zużycia tlenu, a przebiegając dalej w fazie beztlenowej prowadzą do powstawania gazów szczególnie uciążliwych dla otoczenia, takich jak siarkowodór.

 

Hermetycznie szczelne pompy perystaltyczne z podwójną membraną dla hydraulicznego przesyłu niestabilnych sedymentacyjnie zawiesin

Heinz M. Nägel

Hydrauliczny przesył ciał stałych oznacza tłoczenie dwufazowych mieszanek, w których nośnikiem hydraulicznym jest woda (fluid) tłocząca ciała stałe do przewodu ciśnieniowego. Mniejsze cząsteczki o wielkości do ok. 100 μm można traktować w zależności od ich gęstości jako wtórny fluid nośny. Powodują one redukcję prędkości osadzania się transportowanej większej fazy stałej w stosunku do fluidu (wody). Podczas tego procesu dochodzi do podziału na mieszanki homogeniczne i heterogeniczne.
Mieszanki homogeniczne wykazują relatywnie równomierny rozdział fazy stałej i ciekłej, wskutek czego zarówno rozkład prędkości, jak i stężenia objętościowego w przekroju rury jest relatywnie równomierny.
Z kolei w przypadku mieszanek heterogenicznych występuje ich silny rozpad, przez co udział fazy stałej w mieszance jest dużo mniejszy w górnej części rurociągu niż w części dolnej. W dolnej części rurociągu znacznie zmniejsza się prędkość tłoczenia mieszanki z uwagi na wyższy udział fazy stałej w porównaniu z górną częścią rurociągu.

 

Wytyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa i dostępności instalacji. Część 2: Klasyfikacja i normy związane z uszczelnieniami statycznymi

Jörg Skoda

W pierwszej części tego cyklu artykułów ( „Armatura i Rurociągi”, z. 4/2104, ss. 35-37) opisane zostały teoretyczne podstawy umożliwiające dobór szczelnego połączenia kołnierzowego. Operatorom instalacji przedstawiono metodę uzyskania niezawodnego i szczelnego w eksploatacji połączenia kołnierzowego, która polega na uwzględnieniu w dostatecznym stopniu i wdrożeniu pięcioetapowej procedury. W efekcie implikuje to zwiększenie bezpieczeństwa instalacji, ograniczenie do minimum strat medium oraz znaczną optymalizację dyspozycyjności instalacji. Tematem poniższej 2. części artykułu są wytyczne normalizacyjne dotyczące zwłaszcza uszczelnień statycznych oraz ich klasyfikacja.