telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2015 > Armatura i Rurociągi 3/2015
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Badania podstawowych czynników technicznych i eksploatacyjnych mających wpływ na prawidłową pracę zaworu zaporowego sterowanego siłownikiem

Janusz Rogula, Marcin Rogalka

Zawory przemysłowe należą do bardzo istotnych elementów systemu transportu płynów spełniając podstawowe funkcje: zamykają i/lub otwierają przepływ płynu w rurociągu oraz służą do regulacji natężenia przepływu. Przy zamkniętym zaworze, ważnym parametrem jego jakości jest stopień szczelności wewnętrznej zaworu, oznaczony klasami szczelności.
Użytkownik zaworu zainteresowany jest, aby wyciek wewnętrzny był minimalny, najlepiej, aby przy założonym ciśnieniu roboczym odpowiadał najwyższej klasie szczelności. Wyciek wewnętrzny oznacza, iż występuje przepływ płynu przez obszar styku grzyba z gniazdem w sytuacji, gdy zawór jest zamknięty. Na szczelność wewnętrzną wpływ ma siła docisku grzyba do gniazda oraz geometria ich styku. Stąd, w niniejszym artykule szczególną uwagę zwrócono na takie czynniki jak: brak ciągłego styku gniazda z grzybem spowodowanego odchyłką od płaskości gniazda/grzyba oraz niezadowalającą chropowatością obu powierzchni uszczelniających grzyba i gniazda.

 

Wymiana armatury w dwie sekundy

 

Dotychczas wymiana armatury przebiegała w następujący sposób: po poinformowaniu okolicznych mieszkańców odcinano przepływ w rurociągu za pomocą zasuwy i wymieniano zawór. Potem, przed ponownym uruchomieniem, konieczne było przepłukanie głównego wodociągu.
Przedstawiony zestaw do wymiany armatury ArmEx firmy PLASSON rewolucjonizuje proces wymiany zaworów, co pozwala przedsiębiorstwu wodociągowemu na zaoszczędzenie dużej sumy pieniędzy, czasu i uniknięcie zatargów z mieszkańcami korzystającymi z dostaw wody.

 

Różnice między przepustnicami potrójnie i poczwórnie mimośrodowymi

Hubertus Mühle

Przepustnice potrójnie mimośrodowe uważane są obecnie za standard techniczny. Ich przewaga nad innymi typami przepustnic, takimi jak przepustnice centryczne czy podwójnie mimośrodowe, polega na tym, że ich zamykanie i otwieranie odbywa się bez tarcia.
Kilka lat temu zaprezentowane zostały nawet tak zwane przepustnice „poczwórnie mimośrodowe”. Cecha czwartego mimośrodu nie jest oczywista nawet dla specjalistów. Gdy przyjrzymy się bliżej geometrii tych przepustnic, stwierdzimy, że wątpliwości wiążące się z czwartym mimośrodem są całkowicie uzasadnione.

 

Nowa potrójnie mimośrodowa przepustnica umożliwia regulację i odcinanie przepływu

Daniel Zwick

Przepustnice potrójnie mimośrodowe upowszechniają się w obszarze szczelnie domykającej armatury pracującej w trybie zamknij/otwórz. Wiele zalet, którymi charakteryzuje się armatura o takiej budowie, jak choćby całkowita szczelność, kompaktowe wymiary, prosta automatyzacja czy brak tarcia i niska częstotliwość zabiegów konserwacyjnych są powodami ich rosnącej popularności. Przepustnice potrójnie mimośrodowe można stosować również w pewnym zakresie do regulacji i dławienia przepływu. Jednak w celu uczynienia z tej konstrukcji sprawnej i wydajnej armatury regulacyjnej, firma Zwick Armaturen GmbH opracowała przepustnicę, która przedstawiona została w niniejszym artykule.

 

Urządzenie do wcinki na gorąco Vexve

Stefan Dembicki

W 2014 roku doszło do połączenia dwóch największych fińskich producentów armatury, firmy Vexve i firmy Naval – stworzono największą w Europie grupę produkującą armaturę dla ciepłownictwa pod nazwą Vexve Oy. Produkujemy zawory kulowe w średnicach DN 10 - DN 800 oraz przepustnice trójmimośrodowe w średnicach DN 300 - DN 1400.
W tym artykule prezentujemy nasze urządzenie pozwalające na podłączenie nowych odbiorców do istniejącej sieci ciepłowniczej, pod ciśnieniem.

 

Napęd wyposażony w funkcje bezpieczeństwa zgodnie z IEC EN 61508.
Opracowanie i realizacja cech architektury

Peter Malus, Werner Thomann, Karl-Heinz Kayser

Dokończenie artykułu z zeszytu 2/2015.

 

Wtykowa armatura dla przyłączy domowych przeznaczona do stosowania w komunalnej sieci wodociągowej

Thomas Kunzmann

Ochrona środowiska wymaga stosowania w instalacjach i procesach zaawansowanych technologii. W związku z tym rosną wymagania ze strony projektantów i operatorów sieci wodociągowych co do bezpieczeństwa działania i niezawodności wykorzystywanej armatury. Ponadto projektanci, wykonawcy oraz użytkownicy instalacji, dokonując wyboru armatury według kryterium ekonomicznego, coraz większą uwagę zwracają na urządzenia o zastosowaniu uniwersalnym, gwarantujące łatwość montażu i bezpieczeństwo eksploatacji na wysokim poziomie. Od armatury oczekuje się najwyższej jakości i łatwości obsługi. Wszelkie elementy konstrukcyjne powinny zapewniać niezakłóconą i w pełni zautomatyzowaną eksploatację.

 

Sieci hybrydowe w miejskich dzielnicach modelowych regionu Niemiec, Austrii i Szwajcarii

Robert Hinterberger

Jednym z największych wyzwań stojących przed Europą jest przebudowa systemu energetycznego w kierunku całkowitego pokrycia za pomocą energii odnawialnej. Ze względu na naturę nowych źródeł (niepewność dostawy) magazynowanie energii będzie odgrywało coraz większą rolę wraz ze wzrostem udziału energii odnawialnych w łącznym bilansie energii. W przeciwieństwie do prądu elektrycznego gromadzenie nośników energii z gazu i ciepła jest łatwiejsze i tańsze. Dzięki inteligentnemu połączeniu sieci energetycznej, gazowej i ciepłowniczej (sieci hybrydowe) można stworzyć z poszczególnych elementów systemów gazowych i ciepłowniczych funkcjonalne „zasobniki energii elektrycznej”, w których gromadzone będą bardzo duże dodatkowe ilości energii, którą można kompensować nie tylko krótkotrwałe nadwyżki elektryczności, lecz również okresy bezwietrznej pogody utrzymującej się kilka tygodni lub wahania sezonowe. Inne efekty synergii można osiągnąć przez skrzyżowanie z infrastrukturą komunalną, np. sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi.

 

Ochrona pomp dzięki zastosowaniu filtrów o małym oporze – nie wymagających większych zabiegów konserwacyjnych

Dirk Waldow, Günter Waldow

Filtry mają za zadanie chronić pompy i inne elementy instalacji przed uszkodzeniami i nieprawidłowym działaniem, powodowanym przez zanieczyszczenia w przewodach rurowych.
Poniższy artykuł przedstawia zalety i wady różnych typów filtrów oraz przekazuje wskazówki dotyczące kryteriów, które trzeba uwzględnić w przypadku doboru filtra.

 

Długoterminowe właściwości oringów z uwzględnieniem przestrzeni montażowej i warunków eksploatacji

Bernard Richter

Chociaż długoterminowe właściwości oringów mają istotne znaczenie praktyczne, w literaturze technicznej właściwie nie ma opracowań, które pomogłyby wiarygodnie ocenić granice ich wytrzymałości. W pierwszej części artykułu określono, w jakich warunkach ramowych uzasadniona jest ocena długoterminowych testów oringów według równania Arrheniusa. W tym celu zdefiniowano kryteria nieprzydatności oringu, żeby wyznaczyć kryterium żywotności odzwierciedlające rzeczywiste uwarunkowania. Na podstawie różnych badań poświęconych parametrom przedstawiono wpływ średnicy przekroju, rozmiaru szczeliny, medium, przebiegu temperatury i stopnia odkształcenia. Ponadto wyjaśniono, jak powinna przedstawiać się specyfikacja oringów, aby dobrze wykorzystać obecny stan techniki oraz w jakim stopniu przydatna jest nowa norma materiałowa dotycząca oringów ISO/FDIS 3601-5 (2015-04). Posługując się jednoznacznie zdefiniowanymi warunkami ramowymi, można następnie na podstawie długoterminowych testów wyznaczyć granice żywotności oringów wykonanych z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego (NBR), uwodorowanego kauczuku nitrylowego (HNBR), kauczuku fluorowego (FKM) i terpolimeruetylenowo-propylenowo-dienowego (EPDM). Artykuł powstał na podstawie wykładu wygłoszonego na 18. międzynarodowej konferencji dotyczącej uszczelnień, która odbyła się w dniach 8–9 października 2014 r. w Stuttgarcie.