telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2016 > Armatura i Rurociągi 1/2016
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Zawory Z1B-M Polna S.A.

 

Wraz z rozwojem technologii procesów przemysłowych zwiększają się wymagania instalacji w zakresie wielkości ciśnień, temperatur, przepływów. Tradycyjne rozwiązania nie spełniają właściwej roli w warunkach zagrożenia kawitacją, erozją, szokami termicznymi, przepływem ponaddźwiękowym, nadmiernym hałasem. Zjawiska te działają destrukcyjnie na armaturę i rurociągi, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i trwałości instalacji i wymagają zastosowania urządzeń wpływających na ograniczenie lub eliminację tych zagrożeń. Dotychczasowe rozwiązania techniczne zmierzały do podziału spadku ciśnienia na zaworze do wartości poniżej wartości krytycznych przez zastosowanie grzybów wielostopniowych, zaworów klatkowych i innych rozwiązań antykawitacyjnych.

 

Modułowe wczesne wykrywanie zakłóceń – doświadczenia i możliwości w zakresie diagnostyki zaworów procesowych

Guido König

Automatyzacja procesu będąca warunkiem optymalnej pracy instalacji ściśle związana jest z takimi pojęciami jak diagnostyka i zarządzanie zasobami (asset management). Użytkownicy liczą przede wszystkim, że dzięki tym rozwiązaniom ograniczą koszty cyklu życia i zoptymalizują jakość produktu oraz dyspozycyjność instalacji.
Znaczący udział w automatyzacji procesu przypada zaworom regulacyjnym, które są bezpośrednio włączone w proces, ingerując w niego swoimi organami wykonawczymi. Do połowy lat dziewięćdziesiątych XX w. zawory regulacyjne były tradycyjnie urządzeniami czysto elektromechanicznymi nie dysponującymi funkcjami diagnostycznymi. Ewolucja techniki w dziedzinie zaworów, zwłaszcza współpracujących z zaworami ustawników pozycyjnych, w kierunku systemów mechatronicznych lub pneumatyczno-mechatronicznych zintegrowała inteligentne ustawniki pozycyjne z systemem zarządzania zasobami.
Gdy prześledzimy rozwój w ostatnim dwudziestoleciu w dziedzinie diagnostyki zaworów, stwierdzimy tu znaczące postępy i wprowadzone udoskonalenia. Zintegrowane z zaworami funkcje diagnostyczne niezawodnie wykrywają zakłócenia przebiegu procesu. Zgromadzone dotychczas doświadczenia wskazują również potencjał dla przyszłych modyfikacji, które pozwolą uzyskać jednoznaczność i zawęzić wskazania przyczyn. Odpowiednie metody wywodzące się z rozwoju cyfrowej rewolucji przemysłowej aż do systemu Industrie 4.0 sprawią, że diagnostyka zaworów procesowych stanie się kluczem do rozszerzonego, niezawodnego i antycypacyjnego zarządzania zasobami.

 

Inteligentna magistrala obiektowa sterująca zaworami zastępuje przewody ciśnieniowe doprowadzone do szaf sterowniczych

John van Loon

Zamiast przewodów ciśnieniowych prowadzących do szaf sterowniczych inteligentna technologia wykorzystująca magistralę obiektową, która nie tylko zwiększa niezawodność, ale poprawia również efektywność linii produkcyjnej francuskiego producenta syropów owocowych i napojów. Firma Teisseire odnosi korzyści z całkowicie zmienionego sposobu przestawiania i sterowania zaworami procesowymi. Kluczowym elementem modyfikacji jest głowica sterująca typu 8681 firmy Bürkert Fluid Control.

 

Szybka i precyzyjna kontrola przepływu mediów ciekłych i sypkich

 

Zawór zaciskowy Festo VZQA w określonych aplikacjach ma istotną przewagę nad zaworami kulowymi czy klapowymi. Zapewnia swobodny przepływ mediów, wysoką trwałość oraz niskie zużycie energii. Pozwala również na szybki i bardzo precyzyjny pomiar przepływu dzięki możliwości podłączenia z proporcjonalnym regulatorem ciśnienia Festo VPPM i modułowym terminalem elektrycznym Festo CPX.

 

Ocena mechanicznych organów wykonawczych pod względem przydatności do stosowania ich na potrzeby SIL.
Informacje dla producenta i użytkownika

Jan Schumacher

Mechaniczne organy wykonawcze są z reguły ostatnim ogniwem obwodu zabezpieczającego. Z tego względu wskazane jest, aby poddać je kontroli i odpowiedniej ocenie pod kątem zastosowań zgodnie z normą DIN EN 61508 w kontekście ich poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa Safety Integrity Level (SIL). TÜV Rheinland przeprowadza ocenę składników mechanicznych obwodu dzieląc ją na etapy takie jak analiza wstępna, FMEA, określanie wskaźników awaryjności, sprawdzanie systematycznej integralności bezpieczeństwa oraz dokumentacja.
Szczególną uwagę należy poświęcić wyborowi godnej zaufania metody określania wskaźników awaryjności. Z punktu widzenia TÜV Rheinland testy poklatkowe stwarzają najlepszą możliwość uzyskiwania wiarygodnych wskaźników awaryjności w rozsądnym czasie. Stopień zużywania się urządzenia jest przy tym kontrolowany w najtrudniejszych warunkach, a ewentualne błędy są poddawane szczegółowej analizie.

 

Przewodnik na temat wyboru systemu wykrywania przecieku

Michael Kasch

Niezależnie od wymagań urzędowych i prawnych każdy operator rurociągu zainteresowany jest stałą kontrolą integralności jego systemu. System wykrywania przecieku służy do nieustannej weryfikacji szczelności rurociągu. W przypadku nieszczelności stosowny alarm kierowany jest do personelu obsługi. Na podstawie natężenia wycieku i jego lokalizacji następuje ocena stopnia powstałego zagrożenia. Szybki i skuteczny alarm w razie powstania przecieku jest warunkiem niezwłocznego podjęcia środków zaradczych. Krótki czas reakcji ogranicza rozmiar szkód wyrządzonych środowisku i ludziom, a także obniża koszty usuwania uszkodzeń.

 

Możliwości naprawy rur z tworzyw sztucznych – kwestia wyczucia

Andreas Haacker

Naprawy rur z tworzywa sztucznego nie zdarzają się często – jednak w porównaniu do metod stosowanych przy rurach kamionkowych lub betonowych mają swoje złe strony: tradycyjne metody w przypadku napraw cienkościennych rur z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym lub rur z PCW mają granice własnych możliwości i w razie ich zastosowania powinny być wdrożone z dużym wyczuciem.

 

Oszczędność energii i obniżenie kosztów dzięki membranowym pompom procesowym

 

Ponieważ ponad 30% zużycia energii w przemyśle przypada na napędy pomp i kompresorów, ustawodawcy coraz usilniej domagają się podejmowania inicjatyw energetycznych oraz efektywnego wykorzystania energii. Pod wpływem tych przepisów główny nacisk kładziony jest obecnie na zagadnienia efektywności kosztowej i energetycznej, wskutek czego główne wymagania, takie jak niezawodność, dostępność, koszty cyklu życia czy możliwości diagnozowania schodzą na dalszy plan.

 

Wybrane właściwości sznurów uszczelniających do dławnic zaworów

Marek Gawliński, Paweł Schulz

W artykule przedstawiono wyniki badań podstawowych właściwości sznurów uszczelniających, takich jak moduł ściśliwości, współczynnik oddziaływania bocznego K oraz współczynnik tarcia. Wykazano, że każdy z tych parametrów ma wpływ na rozkład nacisku stykowego w dławnicy i na opór ruchu trzpienia.

 

Prawidłowy dobór i montaż uszczelnień połączeń gwintowych

Wolfgang Abt

W ostatnich latach powstał spójny system przepisów technicznych dotyczących połączeń kołnierzowych. Nie powstały dotąd tego rodzaju całościowe regulacje dotyczące połączeń gwintowych. Istnieje wiele oddzielnych regulacji dla ściśle określonych zastosowań. W praktyce jednak połączenia gwintowe częściej przysparzają problemów ze szczelnością niż połączenia kołnierzowe, ponieważ zazwyczaj mamy do czynienia z uszczelkami o małych wymiarach. Poniższy artykuł szczegółowo przedstawia zagadnienie i dostarcza informacji o możliwych rozwiązaniach.