telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2016 > Armatura i Rurociagi 2/2016
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Długotrwale eksploatowane rurociągi i armatura wysokoprężna – rola oceny stanu technicznego w zabezpieczaniu podaży energii elektrycznej

Mirosław Malinowski, Tadeusz Jóźwik

W polskich elektrowniach i elektrociepłowniach zawodowych większość kotłów energetycznych opalanych jest węglem kamiennym i brunatnym. We wcześniejszym okresie projektanci tych urządzeń, a także rurociągów parowych łączących kocioł z turbiną przewidywali czas ich eksploatacji na około 25-30 lat, to jest na 125 000 do 150 000 godzin. Po tym okresie początkowo nie była przewidywana modernizacja odtworzeniowa, raczej planowano zaprzestać eksploatacji długo eksploatowanych urządzeń, a w ich miejsce budować nowoczesne bloki energetyczne.
Decyzje inwestycyjne lat 90-ych ub. wieku, a także okres po 2000 roku nie były korzystne dla branży energetycznej. Uwaga skupiona była głównie na wypełnianiu wymogów wobec Unii Europejskiej dotyczących deklarowanych przez Polskę obniżek wskaźników emisji szkodliwych gazów oraz na poszukiwaniu w miarę bezpiecznych rozwiązań pozwalających na eksploatowanie elektrowni i&nbsp:elektrociepłowni ponad czas obliczeniowy. Ten stan pomimo budowy kilku nowoczesnych bloków energetycznych trwa również i obecnie.

 

Poczwórny mimośród – 100% obustronnej szczelności

Bartłomiej Radochoński

 

W ostatnich latach coraz częściej poszukiwana jest armatura zapewniająca obustronną, 100% szczelność, niezależnie od warunków pracy i medium. Odpowiedzią na wysokie wymagania klienta są poczwórnie mimośrodowe (metal/metal) przepustnice serii KINEVA. Główną zaletą przepustnic KINEVA, w stosunku do konwencjonalnej konstrukcji potrójnie mimośrodowej, jest wydłużona żywotność w trudnych warunkach pracy, takich jak wysoka temperatura, wysokie ciśnienie, nagłe i częste zmiany zakresu temperatury oraz duża częstotliwość cykli zamknij/otwórz.

 

HAWLE – DUOFIT

Radosław Szeinig

Awarie w sieciach wodociągowych są niechcianym, jednakże nieuniknionym zjawiskiem w ich eksploatacji. W sytuacjach, w których średnica uszkodzonej rury jest duża, najczęściej konieczne jest odcięcie przepływu wody celem umożliwienia naprawy, a co za tym idzie przerwa w jej dystrybucji. Firma Hawle, dzięki swojemu najnowszemu rozwiązaniu, wychodzi naprzeciw problemom związanym z awariami wodociągów.

 

SIL – wskaźniki i certyfikaty – wymagania i pułapki

Jörg Isenberg

Bezpieczeństwo funkcjonalne – określane często skrótowcem „SIL” – zyskuje coraz bardziej na znaczeniu w projektowaniu, tworzeniu i eksploatacji instalacji procesowych krytycznych pod względem bezpieczeństwa. Podstawą oceny przydatności elementów składowych przeznaczonych do zastosowania w systemach bezpieczeństwa jest norma IEC 61508. Doświadczenia wynikające z praktyki dowodzą jednak, że interpretacja informacji zawartych w certyfikatach często budzi wątpliwości.
W artykule opisano kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas przyporządkowywania elementów składowych i systemów do określonych poziomów SIL. W warunkach praktycznych nie zawsze są one jednak uwzględniane w całości. Stosuje się uproszczone metody, które pozwalają trafnie dobrać komponenty na podstawie mniejszego zakresu danych z certyfikatów. Dowiedziemy, że „odpowiedni dla SIL 2” niekoniecznie musi oznaczać „odpowiedni dla SIL 2”.

 

Nowa koncepcja obsługi napędów

Peter Müller

Oczywistym wydaje się, że konstruktorzy napędów potrafią obsługiwać swoje urządzenia z zamkniętymi oczami. Jednak co jest istotne w obsłudze napędów elektrycznych dla użytkowników, takich jak wykonawcy instalacji, konstruktorzy i operatorzy elektrowni? Co należy uwzględnić podczas projektowania graficznego układu wyświetlacza i sposobu nawigacji, żeby obsługa napędu była intuicyjna oraz możliwa w różnych warunkach pogodowych. Zagadnieniem tym intensywnie zajmowali się inżynierowie firmy SIPOS Aktorik wraz z projektantami z centrum kompetencyjnego Usability Engineering Center z Wyższej Szkoły Technicznej w Norymberdze, czego efektem było opracowanie nowego interfejsu użytkownika.

 

Zintegrowany układ pomiaru położenia!
Napęd liniowy DFPI firmy Festo

 

Nowy napęd liniowy DFPI jest odpowiedni dla wielu różnych zastosowań dzięki zintegrowanemu układowi pomiaru położenia, wykonaniu wg ISO 15552 i możliwości ruchu obrotowego zapewnianemu przez zoptymalizowaną prowadnicę tłoczyska.
W połączeniu z zewnętrznym pozycjonerem umożliwia np.: sterowanie klapami wentylacyjnymi, regulację przepływu mediów czy też poziomu napełnienia zbiornika.

 

Innowacyjne inteligentne instalacje przemysłowe
Strategie racjonalnego podejścia do zasobów naturalnych i środowiska

Ingo Bruchhold

Stały wzrost populacji ludności świata oraz dążenie do poprawy jakości życia ludzi związane są z nieustannym wzrostem zapotrzebowania na energię, surowce, urządzenia i usługi. Aby również w przyszłości nie zabrakło nam dostępnych zasobów naturalnych, konieczne jest wypracowanie i wcielenie w życie strategii, które zagwarantują charakteryzujące się poszanowaniem i zrównoważeniem podejścia do ograniczonych zasobów i do nadwerężonego środowiska naturalnego. Oznacza to, że odbywające się w przyszłości procesy produkcyjne i usługowe w porównaniu do obecnych procesów muszą odznaczać się znacznie większą efektywnością. Przy utrzymaniu wydajności na tym samym poziomie powinny one pochłaniać mniej zasobów i w mniejszym stopniu obciążać środowisko. O doborze właściwych strategii i technologii decydują następujące cztery czynniki: wysoki poziom bezpieczeństwa, zaawansowany recykling, wysoka wydajność, wysoki poziom automatyzacji. Zwiększenie bezpieczeństwa instalacji przemysłowych i przebiegu procesów umożliwia zmniejszenie prawdopodobieństwa awarii, które powodują zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Zwiększenie zakresu recyklingu i wydajności umożliwia ochronę zasobów naturalnych. W wyniku podwyższenia poziomu automatyzacji oszczędza się zasoby ludzkie, które można skierować do realizacji innych zadań, na przykład polepszania jakości życia ludzi, a także ogranicza się awarie powodowane błędami ludzkimi.

 

Specjalna konstrukcja umożliwia szybką konserwację mimośrodowych pomp ślimakowych

Roger Willis 

Czas to dzisiaj w wielu branżach decydujący czynnik ekonomiczny. Klienci chcą czekać na dostawy coraz krócej, a globalna konkurencja stale wprowadza nowe urządzenia na rynek. Z punktu widzenia produkcji oznacza to, że poszczególne procesy muszą się łączyć bez dodatkowych utrudnień, a jednocześnie konieczne jest, o ile to możliwe, unikanie przestojów – nawet niezbędnych przerw, przeznaczonych np. na prace konserwacyjne oraz naprawcze. W przypadku systemów pomp, stanowiących często kluczowe elementy układów, firma NETZSCH Pumpen & Systeme opracowała tzw. koncepcję „Full Service in Place“ (FSIP). Dzięki niej interwencje w obrębie układów pomp możliwe są z poziomu przewodów bez demontowania instalacji. W przypadku pomp z tłokiem obrotowym TORNADO® T2 koncepcja ta sprawdza się już od kilku lat w praktyce. Podczas targów Achema 2015 zaprezentowano także wykonanie FSIP dla mimośrodowej pompy ślimakowej. Nowa konstrukcja umożliwia zaoszczędzenie czasu podczas inspekcji, napraw i czyszczenia, redukując jednocześnie wielkość niezbędnej

 

80-procentowa oszczędność energii dzięki inteligentnemu sterowaniu pomp

Martin Hoffmann

Na potrzeby sterowania pracą pomp w Parku chemicznym w Bitterfeld opracowana została nowa koncepcja, która pozwala zaspokoić stale wahające się zapotrzebowanie na wodę chłodzącą i równocześnie czyni zbytecznym stosowanie dotychczasowego, nieefektywnego energetycznie sterowania przepustnicami.

 

Prawidłowy dobór i montaż szczelnień połączeń gwintowych

Wolfgang Abt

W ostatnich latach powstał spójny system przepisów technicznych dotyczących połączeń kołnierzowych. Nie powstały dotąd tego rodzaju całościowe regulacje dotyczące połączeń gwintowych. Istnieje wiele oddzielnych regulacji dla ściśle określonych zastosowań. W praktyce jednak połączenia gwintowe częściej przysparzają problemów ze szczelnością niż połączenia kołnierzowe, ponieważ zazwyczaj mamy do czynienia z uszczelkami o małych wymiarach. Poniższy artykuł szczegółowo przedstawia zagadnienie i dostarcza informacji o możliwych rozwiązaniach.