telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2016 > Armatura i Rurociągi 3/2016
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Zawory zwrotne o dogodnych właściwościach przepływowych stosowane w wodociągach i stacjach pomp

Peter Oppinger

Ochrona środowiska wymaga użycia w instalacjach i procesach zaawansowanych technologii. W związku z tym rosną także wymagania ze strony projektantów i operatorów sieci wodociągowych i stacji pomp dotyczące niezawodności stosowanych komponentów. Projektanci i wykonawcy instalacji, przygotowując się do przedsięwzięcia, oprócz kubatury biorą pod uwagę w trakcie wyboru armatury uniwersalność produktów i ich zalety wpływające na montaż, a także niezawodność eksploatacji, równocześnie nie tracąc z pola widzenia aspektu ekonomicznego. Wszelkie elementy muszą gwarantować niezakłóconą i w pełni automatyczną eksploatację instalacji uzdatniania wody i stacji pomp. Zawory zwrotne firmy VAG zaprojektowano z myślą o bezawaryjnej pracy – w przypadku zastosowania zgodnego z przeznaczeniem – nawet przez wiele dziesięcioleci.

 

Płytka bezpieczeństwa i zawór bezpieczeństwa – opłacalny zestaw

Stefan Rüsenberg

Wykorzystanie zaworów bezpieczeństwa jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem ochrony przed niedopuszczalnym wzrostem ciśnienia. W ostatnim jednak czasie silnie rośnie popyt na względnie mało popularny zestaw składający się z zaworu bezpieczeństwa i dodatkowego zabezpieczenia ciśnieniowego w postaci płytki bezpieczeństwa. Co na pierwszy rzut oka wydaje się „masłem maślanym”, po dokładniejszej analizie okazuje się nad wyraz rozsądnym i przede wszystkim ekonomicznie opłacalnym rozwiązaniem w wielu zastosowaniach.

 

Na tropie naturalnego zużycia.
Narzędzie diagnostyczne do zaworów z praktycznymi wskazówkami

Jens Jakob, Christian Merkator

Pneumatyczne zawory regulacyjne, jak i te pracujące w trybie zamknij – otwórz, nadzorowane są przez narzędzia diagnostyczne oferowane wraz z cyfrowymi ustawnikami pozycyjnymi. Zadanie tych narzędzi wykracza poza wykrywanie i sygnalizowanie stanów krytycznych. Mają one pomagać w planowaniu prewencyjnej konserwacji, wskazując krytyczne punkty pomiarowe.

 

Przedostawanie się pozostałości leków do wody pitnej wskutek nieszczelności kanałów – potencjalne zagrożenia i propozycje rozwiązania problemu

Johannes Weinig

Pozostałości leków przedostają się do wód gruntowych między innymi przez nieszczelne przewody ściekowe. W wyniku zjawisk kapilarnych, sorpcji i desorpcji substancje trwałe po pewnym czasie pojawiają się w wodach gruntowych. Substancje farmaceutyczne występujące w zasobach wodnych wpływają na środowisko wodne. Gospodarka wodna powinna być zatroskana faktem, że droga przedostawania się przez nieszczelne kanały nie budzi większego zainteresowania ze strony usługodawców w branży użyteczności publicznej. Dostępne są obszerne badania na temat rozmiaru i intensywności zanieczyszczeń wód powierzchniowych, pozyskiwanych z infiltracji brzegowej, gruntowych i wody pitnej. Być może stężenie substancji pochodzenia lekowego w wodach gruntowych nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Jednak rezygnacja ze szczelności kanałów nie ma uzasadnienia naukowego. Udostępnienie zasobów na potrzeby renowacji kanałów jest zadaniem natury politycznej. W artykule przedstawione zostały propozycje rozwiązania problemu i wskazane już wypróbowane koncepcje.

 

Uniwersalne technologie naprawy rurociągów z polietylenu oraz ich przystosowania do istniejących systemów

Robert Eckert, Norbert Schumacher

W ramach kontynuacji treści zawartych w artykule pt.: „Praktyczne aspekty napraw rurociągów z PE” („Armatura i Rurociągi”, z. 4/2015, ss. 28-30) w poniższym artykule przedstawione zostaną praktyczne rozwiązania typowych problemów wiążących się z rurociągami do przesyłu wody pitnej wykonanymi z polietylenu oraz w szczególności z ich przyłączaniem do istniejących tradycyjnych rurociągów.

 

Minimalne koszty cyklu życia – pompa dozująca z funkcją kontroli stanu membrany umożliwia uniknięcie strat produkcyjnych

Thomas Bökenbrink

W przypadku dozowania substancji chemicznych operatorzy instalacji muszą uwzględniać restrykcyjne zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Jednocześnie niezbędne jest spełnianie wymogów wiążących się z samym procesem. Poza dokładnością dozowania substancji istotne są także: możliwość indywidualnej konfiguracji i potencjalnie jak największa elastyczność układu w trakcie eksploatacji. Ponieważ straty związane z nieplanowymi przestojami w eksploatacji stanowią około 70% całości kosztów cyklu życia pompy, dokonując wyboru urządzenia należy zwracać uwagę nie tylko na to, aby pompa była solidna oraz bezpieczna, ale także by gwarantowała wysoki stopień dyspozycyjności. Lewa ecosmart to właśnie tego typu hermetyczna, dozująca pompa membranowa o wielorakich możliwościach zastosowania, wyróżniająca się niewielkim poziomem nakładów na konserwację a dzięki temu niskim kosztom cyklu życia.

 

Porady na temat optymalnego doboru uszczelnień elastomerowych

Michael Krüger

Wybór odpowiedniego materiału uszczelnienia, na przykład dla armatury, to bardzo złożone zadanie. W równym stopniu utrudnia je mnogość parametrów wynikających z zastosowania, które mogą oddziaływać na materiał uszczelnienia, co różnorodność elastomerów i ich mieszanek. Dodatkowym utrudnieniem dla użytkownika jest brak normalizacji w zakresie składu mieszanek, wskutek czego producenci w mniejszym lub większym stopniu swobodnie opracowują materiał. Artykuł zawiera wskazówki pomagające optymalnie dobrać materiał do konkretnego zastosowania.

 

Tytuł artykułu

autor artykułu

tekst zajawki.

 

Tytuł artykułu

autor artykułu

tekst zajawki.

 

Tytuł artykułu

autor artykułu

tekst zajawki.