telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2016 > Armatura i Rurociągi 4/2016
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Armatura przemysłowa – projektowanie i produkcja przy użyciu nowoczesnych metod numerycznych

Ireneusz Prószyński

Wytwarzana dziś na świecie energia elektryczna jest w 67% wytwarzana w wyniku spalania paliw organicznych. Pozostałe 33% energii jest wytwarzane z wykorzystaniem paliw rozszczepialnych oraz pochodzi ze źródeł odnawialnych, wśród których dominuje energia wody. Na inne źródła odnawialne, tj. wiatr, słońce, energię geotermalną i biomasę przypada ok. 3%, przy czym szczególnie szybki jest wzrost wykorzystania energii wiatru i słonecznej, głównie dzięki różnorodnym działaniom wspierającym.

 

Zastosowanie ręcznie przestawianej armatury z tworzyw sztucznych w strefach zagrożonych wybuchem

Alexander Keil

 

Armaturę z tworzyw sztucznych można znaleźć we wszelkich możliwych obszarach zastosowań, a od kilku lat stosowane są również zawory z przewodzących tworzyw sztucznych. Zaletą tych zaworów jest połączenie wewnętrznej i zewnętrznej odporności na korozję z przewodnością. Typowy przykład ich zastosowania to praca z korozyjnymi i łatwopalnymi mieszaninami mediów, takimi jak stosowane choćby w przemyśle chemicznym lub farmaceutycznym w strefach zagrożonych wybuchem i podlegających dyrektywie ATEX.
Stworzone zostały w zasadzie dwie główne dyrektywy związane z ATEX: dyrektywa eksploatacyjna ATEX 1999/92/WE i od niedawna dyrektywa produktowa ATEX 2014/34/UE (która zastępuje dotychczasowe regulacje 94/9/WE). U wielu operatorów instalacji dyrektywy te są przyczyną dezorientacji. Czy, ogólnie rzecz biorąc, wolno stosować zawory z tworzyw sztucznych? Czy armatura musi charakteryzować się przewodnością? Czy faktycznie ręcznie przestawiane zawory z tworzyw sztucznych nie podlegają dyrektywom ATEX?
W niniejszym artykule podjęta została próba udzielenia choć częściowej odpowiedzi na te wątpliwości, co pomoże, by operatorzy instalacji zyskali nieco większe poczucie pewności.

 

Hawle ZAK® – system całkowicie odporny na korozję

Radosław Szeinig

Przyłącza domowe stanowią znaczący odsetek instalacji wodociągowych. Hawle prezentuje system bezgwintowych połączeń do przyłączy domowych z żeliwa sferoidalnego – system ZAK®.

 

Sterowany bezpośrednio zawór współosiowy COAX do aplikacji wysokotemperaturowych

Gregor Gaida

W wielu przypadkach niezbędne okazuje się zastosowanie zaworów sterowanych elektromagnetycznie bezpośrednio – na przykład wszędzie tam, gdzie nie jest dostępne sterowanie pneumatyczne lub hydrauliczne. Do takich zastosowań idealnie nadają się zawory o konstrukcji współosiowej z kompensacją ciśnienia, które są obecne na rynku od ponad 50 lat. Współosiowość pozwala na budowanie zaworów na wysokie ciśnienia i duże średnice przy jednoczesnym zachowaniu małych sił potrzebnych do ich przesterowania. Wada tej konstrukcji polega jednak na tym, że temperatura medium oddziałuje bezpośrednio na cewkę oraz uszczelnienia dynamiczne znajdujące się na rurze sterującej. Przy obecnym stanie wiedzy technicznej i inżynierii materiałowej zastosowanie tego typu zaworów było ograniczone do temperatury pracy maksymalnie 160°C.
W przedstawionym poniżej nowym, opatentowanym rozwiązaniu strumień medium omija rurę sterującą. Dzięki temu zawory mogą pracować przy znacznie wyższych temperaturach. Przy zastosowaniu uszczelnienia metalicznego osiągalna jest nawet temperatura rzędu 500°C.

 

Technologia współosiowa w zaworach elektromagnetycznych Coax

Jakub Pikulski

Zawory współosiowe Coax od ponad 50 lat stanowią niezawodny element układów sterowania próżnią oraz mediami gazowymi, ciekłymi, zanieczyszczonymi, o dużej lepkości i ścierności.

 

Unikanie stagnacji w sieciach wodociągowych

Esad Osmancevic, Matthias Engelfried

Stagnacja, czyli zastój wody na trasie przesyłu lub bardzo małe prędkości jej przepływu są poważnym wyzwaniem w procesie eksploatacji sieci wodociągowych. Należy spodziewać się, że problemy związane ze stagnacją wody w obrębie sieci rurociągowych będą się w przyszłości nasilać. Nasuwa się zatem pytanie, w jakim stopniu można wykluczyć stagnację, stosując oprócz regularnego płukania sieci optymalizację warunków ramowych eksploatacji. Niniejsza publikacja składa się z fragmentów pracy magisterskiej Matthiasa Engelfrieda.

 

Provista – system monitorowania rurociągu z wykorzystaniem światłowodu i dronów

Stanislawa Wasjutinskaja, Wiktoria Malkina, Hans-Christian Stuber

Twierdzenie, że obecnie brak jest idealnego systemu monitorowania rurociągów wydaje się być powszechne. Oznacza to, że rozwiązanie zapewniające kompleksową ochronę linii transportujących ropę, jej pochodne oraz gaz ziemny, zawsze w obliczu różnych zagrożeń wynika z pewnego kompromisu między aspektami technicznymi, ekonomicznymi i politycznymi. W dalszej części artykułu przedstawiona została koncepcja monitorowania, która zawiera w sobie i umożliwia połączenie różnych technologii dla osiągnięcia specyficznych korzyści.

 

Pompy nośników ciepła

Christoph P. Pauly 

Niemal w każdym procesie przemysłowym pobierana jest i oddawana energia. W zakresie temperatury do 200°C, ze względu na dużą wartość ciepła właściwego stosowana jest przede wszystkim woda i para wodna, natomiast w zakresie od 200°C do 400°C operatorzy instalacji sięgają zazwyczaj po oleje termalne. Wykorzystywane są różne nośniki ciepła przeznaczone do różnorakich zastosowań, a współpracujące pompy muszą spełniać wiele wymagań.

 

Wytyczne dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa i dyspozycyjności instalacji
Część 3: Praktyczne wskazówki na temat wyboru elementu uszczelniającego odpowiedniego dla danego zastosowania

Jörg Skoda

Pierwszy z serii artykułów zawierał teoretyczne podstawy dotyczące doboru szczelnego połączenia kołnierzowego. Możliwości realizacji połączenia kołnierzowego szczelnego w eksploatacji zostały przedstawione w postaci „pięcioetapowej procedury”. Druga część cyklu artykułów**) poruszała problematykę podstaw normalizacyjnych, zwłaszcza w zakresie uszczelnień statycznych. Poniższy, trzeci artykuł został poświęcony przygotowaniu praktycznych porad związanych z wyborem właściwego elementu uszczelniającego i jego prawidłowym montażem.