telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2017 > Armatura i Rurociągi 2/2017
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Klapy odcinające o dogodnych właściwościach przepływowych do wymagających zadań w gospodarce wodnej

Merten Venjacob, Peter Oppinger

Wymagania projektantów i operatorów instalacji wodociągowych odnoszą się nie tylko do kwestii ekonomicznych, lecz także do bezpieczeństwa eksploatacyjnego i niezawodności zastosowanych elementów. W przypadku doboru armatury obowiązują najwyższe wymagania co do jakości i wygody obsługi. Wszystkie części tych urządzeń muszą zapewniać wolną od zakłóceń i w pełni automatyczną eksploatację systemów wodociągowych. Armatura firmy VAG wypełnia to zadanie i umożliwia bezawaryjną pracę przez dziesięciolecia. W zależności od wymagań i obszaru zastosowania stosowane są różne rodzaje armatury.

 

Ochrona antykawitacyjna w przepustnicy regulacyjnej

Gregor Gaida

 

Aby w przepustnicach odcinających, które pracują w trybie regulacyjnym, uniknąć destrukcyjnej kawitacji pojawiającej się w określonych położeniach, można zastosować na przykład perforowane deflektory. W ten sposób wyklucza się krytyczny przepływ oraz kawitację i równocześnie obniża poziom hałasu – w zakresie regulacji 1:10.

 

Napędy elektryczne ruchów ustawczych armatury GRUPY AUMA – najnowsze wytyczne

Robert Łudzień, Grzegorz Cieśla, Maciej Bojkowski

Opracowanie opisuje zmiany w podejściu do wymagań (pracy) wg wytycznych normy ogólnej elektrycznej PN-EN 60034-1 2011 i najnowszej normy przeznaczonej wyłącznie dla aktuatorów normy DIN EN 15714-2:2013. Omawia także pewność bezpieczeństwa procesowego i funkcjonalnego w napędach AUMA.

 

Inteligentne elementy wykonawcze elementami modułowej architektury instalacji

Jörg Kiesbauer, Julian Fuchs, Peter Arzbach

Jednym z efektów dyskusji na temat Przemysłu 4.0 (Industrie 4.0) w automatyzacji procesu jest coraz wyraźniejszy zwrot ku decentralnym, inteligentnym urządzeniom obiektowym i rozwiązaniom modułowym. Połączenie sieciowe na płaszczyźnie poziomej między inteligentnymi czujnikami i elementami wykonawczymi oraz równoczesna integracja poziomów sterowania i obiektowego prowadzą do zwiększenia inteligencji procesu. W artykule zawarty został przegląd rozwiązań w zakresie elementów wykonawczych. Elementy te są predysponowane do realizacji funkcji sterowania procesem, ponieważ wpływając na przepływ medium, oddziałują bezpośrednie na proces.

 

Wszechstronność zastosowania
Napęd ćwierćobrotowy DFPD wyznacza nowe standardy w automatyzacji procesów

 

Modułowość, trwałość, uniwersalność – takie są kluczowe cechy napędów ćwierćobrotowych DFPD z Festo. Mechanizm zębatkowy jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu wymogów przemysłu procesowego.

 

Nawiercanie rurociągów pod ciśnieniem jako sposób wykonywania przyłączy domowych

Radosław Szeinig

Przyłącze wodociągowe – odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym. Ta oficjalna definicja (tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 ze zm.) określa nam sposób zaopatrzenia budynku w wodę. Jest to proces wieloetapowy, a jeden z jego etapów, dotyczący samego wykonania przedstawi niniejszy artykuł.

 

Naprawa nowej budowli?
Konflikt między odbiorem, potrąceniem za jakość i gwarancją

Stefan Hitzfelder

Inspekcja wideo podczas odbioru nowej inwestycji – to błogosławieństwo czy przekleństwo? Bez wątpienia błogosławieństwo dla zleceniodawcy i wykonawców. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy w trakcie odbioru zostanie stwierdzony stan, który (według „systemu ocen szkolnych” ISYBAU) można uznać za wadę? Sporne kwestie to: Od jakiego momentu możemy mówić o wadliwości kanału? Czy zapadnięcie kanału jest wadą? „Oczywiście!”, stwierdzilibyśmy w pierwszej reakcji. Niekiedy jednak nowy kanał został zrujnowany już PRZED ułożeniem wskutek nadmiernego cięcia kosztów, ponieważ zdecydowano się na materiały i technologie, które nie gwarantują uniknięcia zapadnięć. Czy w takiej sytuacji możemy mówić o wadliwym kanale? Czy projektant powinien wyperswadować zleceniodawcy negatywną ocenę? Artykuł poświęcony został pokazaniu takich i innych problemów, wynikających przeważnie z niewiedzy, które powstają podczas budowy i jej odbioru, a także poruszona została kwestia możliwości naprawy.

 

Płyty uszczelniające na bazie PTFE o wyższym dopuszczalnym nacisku powierzchniowym przeznaczone dla przemysłu chemicznego

Wolfgang Abt 

Aby przeprowadzić obliczenia połączeń kołnierzowych według zaleceń normy DIN EN 1591-1, wymagana jest znajomość parametrów uszczelnienia, do których należy maksymalny nacisk powierzchniowy QSmax. Ponieważ różne materiały uszczelnień w odniesieniu do wspomnianego parametru ulegają uszkodzeniu w odmienny sposób, co uniemożliwia określenie jednoznacznego, ogólnie obowiązującego kryterium niesprawności, w aktualnym wydaniu normy DN EN 13555 z 2014 roku zdefiniowano dodatkowy wskaźnik uszkodzenia, tzw. kryterium wytłaczania. Opiera się ono na założeniu, że uszczelnienie może zostać zdeformowane tylko do takiego stopnia, aby nie weszło do przekroju rurociągu. Przekroczenie ustalonej wartości w tym zakresie oznacza również przekroczenie wartości QSmax. Tym samym zdefiniowano kryterium niesprawności podlegające jednoznacznemu pomiarowi.
Poniższy artykuł przedstawia, jak w tym zakresie należy oceniać uszczelnienia z modyfikowanego PTFE.

 

Dobór uszczelnień zgodnie z normą EN 13555

Holger Schroers

Europejska norma EN 13555 definiuje wskaźniki szczelności, a także procedury ich kontroli w przypadku okrągłych połączeń kołnierzowych. Operatorzy instalacji mogą dzięki temu porównywać właściwości uszczelnień. Latem 2014 r. norma została zaktualizowana. Wprowadzono między innymi nową definicję maksymalnego nacisku na powierzchnię. Jakie wynikają stąd zmiany i które kryteria są istotne podczas doboru uszczelnień zgodnie z normą EN 13555?